Според прогнозите, новите заеми в юани в Китай се очаква да се удвоят през ноември спрямо октомври, което показва нарастващото кредитно търсене след усилията на Пекин за стимулиране на икономическия растеж и възвръщане на доверието. Според данни от проучване сред 20 икономисти, китайските банки са предоставили нетни заеми на стойност 990 милиарда юана (136,02 милиарда долара) през миналия месец. През октомври новите заеми бяха 500 милиарда юана, а се очаква да достигнат 1,09 трилиона юана през ноември 2023 година.
През първите десет месеца на настоящата година, банките в Китай са отпуснали нови кредити на стойност 16,52 трилиона юана, в сравнение с 20,49 трилиона юана за същия период от миналата година. Икономиката на Китай нарасна с 4,6% през третото тримесечие, което е най-ниският ръст от началото на 2023 година, заради кризата на имотния пазар и слабото вътрешно търсене.
В края на септември, китайските законодатели предприеха допълнителни мерки за стабилизиране на икономиката, за да постигнат заложения растеж от 5% за годината, въпреки спада в имотния сектор и нарастващите дългове на местните власти. Пакет за дългове на стойност около 1,4 трилиона долара беше обявен миналия месец, за да подкрепи местните правителствени структури и да предложи данъчни стимули за покупките на имоти и земя, с цел увеличаване на търсенето и облекчаване на финансовите задължения на инвеститорите. Ръководителите в Пекин също разрешиха на местните власти да използват 10 трилиона юана за покритие на скрити дългове на общините.
През ноември се очаква неизплатените кредити в юани да се увеличат с 7,9%, което е по-малък ръст спрямо 8% през октомври. Ускореното издаване на държавни облигации може да помогне за увеличаване на общото социално финансиране (TSF), което е индикатор за кредитите и ликвидността в реалната икономика. През ноември се очаква общото социално финансиране да се удвои до 2,8 трилиона юана от 1,4 трилиона юана през октомври.