Според информация, поне 20 души са загинали в резултат на земетресение с магнитуд 6,3, което засегна северните части на Афганистан, тази вечер, само два месеца след най-смъртоносния трус в последно време, съобщава Франс прес.
Земетресението, локализирано в Холм, провинция Саманган, близо до Мазар-и-Шариф, е регистрирано на дълбочина от 28 км, според данни от Американския институт за геоложки изследвания.
Шарафат Заман, говорител на министерството на здравеопазването, съобщи, че „около 320 души са пострадали и над 20 са загинали“ в провинциите Саманган и Балх, добавяйки, че тези данни са предварителни.
Предходно съобщение от Афганистанската служба за управление на бедствията поотбеляза, че повечето от ранените в Саманган са се прибрали вкъщи след полученото медицинско лечение.
В Мазар-и-Шариф, голям северен град в провинция Балх, е пострадала известната синя джамия, изградена през XV век, известна с ярките си плочки. Части от нея, особено около минарето, са се откъртили и паднали, съобщава кореспондент на АФП. Журналистите не са имали достъп за снимки на джамията.
Трусът е бил усетен също в столицата Кабул, разположена на стотици километри от епицентъра.
В края на август, друго земетресение с магнитуд 6 е разтърсило източните провинции на Афганистан, оказвайки се най-смъртоносното в съвременната история на страната. Загиналите надхвърлиха 2200, а ранените бяха близо 4000, 7000 къщи бяха разрушени, според информация от талибанските власти.
След него последваха множество вторични трусове, а предоставянето на помощ бе затруднено от трудния достъп до засегнатите райони, тъй като природното бедствие удари основно селски и отдалечени местности, граничещи с Пакистан.




