Начало Пари Асен Василев се оказа прав: Инфлацията падна до 3 процента

Асен Василев се оказа прав: Инфлацията падна до 3 процента

34
Инфлацията падна до нива от 2021 г., отчита статистиката

През последния година се спекулира много относно инфлацията у нас. Връзката й с еврозоната направи мнозина да предвиждат висока инфлация и дори да обявят, че нямаме шансове да станем част от еврозоната. Бившият финансов министър Асен Василев беше сред малкото, които твърде упорито твърдяха, че инфлацията няма да се увеличи, и в крайна сметка той беше потвърден от данните, публикувани от НСИ вчера.

Годишната инфлация в България спадна до 3% през март, след като беше 3,3% месец по-рано, показват данните на Националния статистически институт. Това е най-ниската инфлация у нас от юли 2021 г., когато тя също беше 3%.

От началото на 2024 г. инфлацията е 1%, а средната годишна инфлация за периода април 2023 г. – март 2024 г. достигна 6,5% спрямо периода април 2022 г. – март 2023 г.

През март месец инфлацията се увеличи с 0,2% спрямо месеца преди, когато нарасна с 0,3%.

През последния месец най-голямото увеличение на цените беше в областите на развлеченията и културата (с 0,9%), в съобщенията (с 0,9%) и в транспорта (с 0,8%), докато най-големите намаления бяха в групата „облекло и обувки“ (спад с 0,6%), в жилищата, водата, електроенергията, газа и други горива (с 0,5%) и в храни и безалкохолните напитки (с 0,1%), съобщава БНР.

Хармонизираната инфлация (HICP според европейските стандарти) се повиши с 0,2% месечно през март 2024 г., докато годишната хармонизирана потребителска инфлация спадна рязко до 3,1% от 3,5% през февруари.

Хармонизираният индекс на потребителските цени е важен показател за инфлацията на държавите от ЕС и е от значение за присъединяването на България към еврозоната.

Индексът на цените на малката потребителска кошница спада с 0,4% месечно през март 2024 г. и се увеличава с 1,1% спрямо март 2023 г.

Цените от малката кошница за най-ниските 20% от домакинствата намаляват най-силно в областта на хранителните стоки (с 0,5%) и на нехранителните продукти (също 0,5%), докато цените на услугите остават непроменени спрямо февруари.

Изглежда, че прогнозата на Асен Василев за ниска инфлация, отговаряща на изискванията за еврозоната, ще се осъществи. Това стана възможно, основно благодарение на балансирания бюджет, предложен от Василев. Дори и при значително увеличение на доходите на гражданите, инфлацията не се увеличи. Сега нито едно бъдещо правителство няма да може да се оправдае, че има основания да отложи влизането ни в еврозоната и да намира извинения за отлагане за следващата година.

Още новини от деня – четете тук