Начало Избор на редактора Асен Василев се оказа прав: Инфлацията падна до 3 процента

Асен Василев се оказа прав: Инфлацията падна до 3 процента

64
Инфлацията падна до нива от 2021 г., отчита статистиката

В последната година у нас усилено се говори за инфлацията. И понеже тя е свързана с изискванията за еврозоната, всички проруски проксита и говорители упорито прогнозираха как ще остане висока и как нямаме никакви шансове да влезем в еврозоната. Бившият финансовият министър Асен Василев едва ли не самотно се опитваше да ни увери, че инфлацията няма да се вдигне и да успокои изкуствено насажданото напрежение. В крайна сметка, думите му бяха потвърдени, след като вчера НСИ публикува данни, с които всъщност потвърди думите му.

Годишната инфлация в България се забавя през март до 3% от 3,3% месец по-рано, сочат данните на Националния статистически институт. Това е най-ниската инфлация в нашата страна от юли 2021 г. насам, когато тя също нарасна с 3 на сто.

От началото на 2024 г. инфлацията е 1%, а средногодишната инфлация за периода април 2023 г. – март 2024 г. достигна 6,5% спрямо периода април 2022 г. – март 2023г.

На месечна база инфлацията се повиши през март с 0,2% спрямо предходния месец, когато нарасна с 0,3 на сто.

В рамките на месец най-голямо е увеличението на цените в потребителската група развлечение и култура“ (с 09%), в съобщеният (с 0,9%) и транспорта (с 0,8%), докато най-голямо намаление е регистрирано при цените в групата „облекло и обувки“ (спад с 0,6%), жилища, вода, електроенергия, газ и други горива (с 0,5%) и при цените на хранителните продукти и безалкохолните напитки (с 0,1%), съобщава БНР.

Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през март 2024 г. се повиши с 0,2% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се забави рязко до 3,1% от 3,5% през февруари.

Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.

Индексът на цените за малката потребителска кошница се понижава през третия месец на 2024 г. с 0,4% на месечна база и се повишава с 1,1% спрямо март 2023 г.

Относно цените от малката кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата най-сериозно намаление през март има при хранителните стоки (понижение с 0,5%) и на нехранителните продукти (също с 0,5%), докато цените на услугите остават без промяна с февруари.

По всичко изглежда, че прогнозата на Асен Василев за ниска инфлация, която да отговори на изискванията за еврозоната, ще се сбъдне. Това стана възможно, не на последно място, благодарение на балансирания бюджет, който Василев изготви. И въпреки че в него, доходите на хората бяха значително увеличени, това не доведе до по-висока инфлация. При това положение никой от служебното и следващите правителства няма да може да се оправдава, че има причини да не влезнем в еврозоната и да търси поводи това да бъде отлагано за поредна година.

Още новини от деня – четете тук