Начало Новини АНА-МПА: От САЩ до ОАЕ и гръцката диаспора: Най-големите чуждестранни купувачи на...

АНА-МПА: От САЩ до ОАЕ и гръцката диаспора: Най-големите чуждестранни купувачи на Атинската ривиера

24
АНА-МПА: От САЩ до ОАЕ и гръцката диаспора: Най-големите чуждестранни купувачи на Атинската ривиера

През последните две години Атинската ривиера се превърна в един от най-динамичните пазари на луксозни недвижими имоти в Европа, привличайки заможни хора от цял ​​свят. Според Корина Саяс, генерален директор на гръцката брокерска компания „Premier Realty Greece“, всяка от отделните части на Атинската ривиера обслужва различен тип купувачи на луксозни имоти, което я прави разнообразна не само по отношение на пейзажа, но и по отношение на инвестиционната привлекателност. Това предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА.

Вулягмени: Свръх заможни лица

„Вулягмени е мястото, където дискретността среща абсолютния лукс“, заявява Саяс. С цени на имотите средно от 7 441 евро/кв.м и множество имоти на стойност над 10 милиона евро, районът привлича свръхбогати купувачи от САЩ, ОАЕ и Северна Европа. Те търсят заградени вили на брега на морето, жилища с пълно обслужване от консиерж и близост до яхтеното пристанище „Астир“ и курорта „Four Seasons“. Тези клиенти предпочитат ексклузивността пред показността.

Глифада: Космополитен начин на живот за професионалисти

Глифада се е превърнала в център на луксозния живот за богати професионалисти и дигитални предприемачи. В тази част новите апартаменти със средна цена над 5000 евро/кв.м, удобства като безкрайни басейни на покрива, системи за автоматично управление на дома и частни фитнес зали вече са стандарт. „Купувачите тук често се местят от Лондон, Берлин или Ню Йорк, като търсят „живот на плажа“, без да жертват градската изтънченост“, пояснява Саяс.

Вула: Семейно ориентирани купувачи и хора от гръцката диаспора

Вула съчетава крайбрежен лукс с по-тихо, по-жилищно усещане. Имотите в района са със средна цена от 5680 евро/кв.м и привличат заможни семейства, особено от гръцката диаспора (САЩ, Австралия, Канада), които решават да се установят отново в Гърция или се завръщат в родината си, след като се пенсионират. За купувачите в тази част на Атинската ривиера от основно значение са пространството, сигурността и намиращите се наблизо зелени зони. Най-търсени са вилите с басейни и гледка към морето.

Елинико: Инвеститори и предприемачи

Елинико, с инвестиция от 8 милиарда евро за развитието на умните решения в градската среда, привлича далновидни инвеститори и технологично грамотни купувачи, особено от Израел, Китай и Германия. Очаква се рязко повишение в цените на имотите в района, които към момента са на ниво от около 5039 евро/кв.м. Купувачите в този район са привлечени от брандираните жилища, устойчивите решения и обещанието за печалба. Елинико е особено привлекателен район за тези, които са пропуснали да инвестират рано в Дубай или Лисабон.

Варкиза и Сунио: Търсачи на уединение и собственици на яхти

Намиращите се в южната част на Атинската ривиера, Варкиза и Сунио са насочени към известни пенсионери, яхтинг ентусиасти и хора, които търсят спокойствие и уединение. „Купувачите в тези райони често пристигат по море“, отбеляза Саяс, като подчертава, че те искат жилища от типа „имение с достъп до морето“, които често използват като място за отдих през лятото. Цените в тези райони варират между 5000 и 6000 евро/кв.м. 

„Атинската Ривиера не е един пазар – това са много микропазари, всеки от които е съобразен със специфичните нужди и начин на живот“, допълва още Саяс. С нарастващото глобално търсене и ограничената крайбрежна ивица, луксозните имоти в района на Атина продължават да бъдат разумна и печеливша инвестиция.

(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)