„Амазон“ планира да дари 1 млн. щатски долара на фонда за встъпване в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, предаде Асошиейтед Прес.
Този ход идва в момент, когато големите технологични компании се опитват да подобрят отношенията си с бъдещия президент, посочва агенцията.
Говорител на компанията потвърди пред АП, че гигантът в електронната търговия ще излъчи и встъпването в длъжност на Тръмп в своята платформа „Прайм Видео“ (Prime Video), което е отделно непарично дарение на стойност още 1 млн. долара.
По-рано „Мета“, компанията майка на социалните мрежи „Фейсбук“ и „Инстаграм“, заяви, че е дарила 1 млн. долара на фонда за встъпване в длъжност на Тръмп.
Плановете на „Амазон“ бяха съобщени първо от вестник „Уолстрийт Джърнъл“. Статията се появи, след като вчера сутринта Тръмп заяви, че основателят на компанията Джеф Безос планира да го посети лично следващата седмица.
В миналото двамата мъже бяха във вражда. По време на първия си мандат Тръмп критикуваше „Амазон“ и критикуваше начина, по който се отразяват политическите новини във в. „Вашингтон Пост“, който е собственост на Безос.
В същото време Безос критикуваше някои от предишните изказвания на Тръмп. През 2019 г. „Амазон“ също така заяви в съдебно дело, че предубежденията на Тръмп към компанията са навредили на шансовете ѝ да спечели договор с Пентагона на стойност 10 млрд. долара. По-късно администрацията на Байдън преследваше сключване на договор както с „Амазон“, така и с „Майкрософт“.
Напоследък Безос възприе по-примирителен тон, отбелязва АП. Миналата седмица той заяви на срещата на върха „ДийлБук“ (DealBook) на вестник „Ню Йорк Таймс“ в Ню Йорк, че е „оптимист“ за втория мандат на Тръмп. Същевременно той подкрепи плановете на новоизбрания президент за намаляване на регулациите.
През октомври Безос не позволи на „Вашингтон Пост“ да подкрепи който и да е кандидат за президент. Решението му доведе до прекратяване на абонамента на десетки хиляди хора и до протести от страна на журналисти с богата история във вестника. По това време Безос написа в статия във вестника, че редакционното одобрение създава усещане за пристрастност в момент, когато много американци нямат доверие в медиите.