Начало Новини Алиса в дигиталния свят

Алиса в дигиталния свят

54
Алиса в дигиталния свят

Технологиите не са „запазено място“ за мъжете у нас, но България е предпоследна в Европейския съюз по отношение на цифровите умения на жените, каза в интервю за БТА Андреана Атанасова, председател на Управителния съвет на Алианса на технологичната индустрия (АТИ) и един от посланиците на програмата за придобиване на основни дигитални умения „Жените в технологиите“ (Women in tech).

Тази седмица Европейската комисия публикува информация за индекса за 2024 г., който оценява уменията на дамите да използват технологиите, специализацията и кариерното им развитие в ИТ сферата. Индексът оценява мястото на жените от 27-те държави членки в три аспекта: използване на интернет, умения за използване на интернет, специализирани умения и заетост. 

„Независимо от факта, че българските жени използват интернет колкото мъжете и дори притежават по-добри умения за работа с технологии, България остава на предпоследно 26-о място (пред Румъния) в цифровия индекс. Ето защо организирането на обучителни програми е от изключително значение за преодоляване на това изоставане“, коментира Андреана Атанасова.

Днес тя ще бъде официален гост на откриването у нас на четвъртия курс на програмата Women in tech, което ще се проведе във Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) в София. В края на обучителния ден сертификати за завършен курс ще получат около 50 дами – курсисти от предходните групи, положили успешно своя изпит.

Програмата, която има социална насоченост и е безплатна за участничките, се провежда в партньорство между Министерството на труда и социалната политика, „Хуауей Технолоджис България“ и ВУТП. Вицепрезидентът Илияна Йотова подкрепи дамите в първия курс, който се проведе през март тази година. Досега близо 200 жени са завършили успешно програмата по базови дигитални умения. Освен с вицепрезидента на България, те имаха възможност да се срещнат и да поговорят и с други посланици на инициативата – главния съветник на Борда на директорите на „Виваком“ (Vivacom) Жанет Захариева и служебния министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов.

Какво е да си посланик?

„От една страна, като председател на Алианса на технологичната индустрия се чувствам професионално ангажирана да подкрепя усилията на членовете на АТИ в провеждането на обучителни програми, които не само ще популяризират ролята на технологичната индустрия в съвременния свят, но и ще допринесат за придобиване знания и повишаване на умения, необходими за дигиталната трансформация на българското общество. От друга страна, в лично качество, като жена с магистърска степен в инженерните науки, смятам, че технологиите не са много по-различно предизвикателство от всички останали, пред които всяка една българска жена се изправя в ежедневието си и се справя успешно с тях“, каза Андреана Атанасова.

Бързото технологично развитие драстично променя пазара на труда

Навлизането на технологиите се наблюдава във всички сектори на пазара на труда в глобален мащаб. Придобиването на цифрови умения е ключово както за повишаване на конкурентоспособността на всеки един от нас на пазара на труда, така и за преодоляване на „цифровото изключване“ в обществото, каза още тя.

Андреана Атанасова цитира доклад на Световния икономически форум, според който до 2025 г. половината от всички служители ще имат нужда от преквалификация. Проучването на потребностите на работодателите от работна сила у нас, направено от Агенцията по заетостта през 2023 г., показва, че цифровата компетентност е четвъртата по важност, търсена от работодателите – 8,2 процента от осем предпочитани, изтъкна експертът. Същевременно едва 8 процента от заетите в България притежават дигитални умения над средното ниво и само 30 процента имат основни цифрови умения. 

По думите й обучението в програмата ще даде възможност на участничките в нея да придобият базови дигитални знания и умения, които да развият и надградят във времето, и това може да допринесе за тяхната по-добра професионална реализация или подобряване на начина им на живот.

Доколко в България технологиите са „запазено място“ за мъжете? 

Андреана Атанасова каза, че за разлика от изоставането ни в класирането по отношение на базовите умения и използването на интернет, у нас секторът на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) не е „запазен“ за силния пол.

Съгласно Индекса на ЕК, България се нарежда на пето място сред държавите членки по дипломирани жени ИТ специалисти. За поредна година в Доклада на ЕК за „Цифровото десетилетие“ е отчетено, че страната ни запазва водещата си първа позиция в ЕС по дял на жени специалисти в ИКТ сектора – 29,1 процента. Отчита се, че това се дължи на образователната система в страната, която традиционно подкрепя обучението както на момчета, така и на момичета по т.нар. подход STEM (наука, технология, инженерство, математика).

Кои са предизвикателствата пред сектора днес?

Едно от основните предизвикателства, пред които е изправен секторът, е осигуряването на високоскоростна, сигурна и устойчива цифрова инфраструктура на територията на страната, смята експертът.

Андреана Атанасова изтъкна, че в последните години традиционната телефония беше изместена от експоненциалното нарастване на комуникациите чрез пренос на данни. Това налага непрекъснатото инвестиране в разгръщането на електронните съобщителни мрежи. От друга страна, развитата конкуренция на телекомуникационния пазар и действащите регулации водят не само до запазване, но в някои случаи и до намаляване на средния приход от абонат, което е основата за определяне на възможностите за възвращаемостта на вложените инвестиции. По думите й в същото време очакванията на потребителите към качеството на услугите нарастват, а развитието на новите технологии, като например 5G, изисква да модернизират мрежите си, за да запазят своята конкурентоспособност. 

„Отчитайки важността на цифровата свързаност, ЕК даде възможност на държавите членки чрез Механизма за възстановяване и устойчивост да се подпомогне развитието на тази инфраструктура. Така и в нашия Национален план за възстановяване и устойчивост намери място проектът „Цифрова свързаност“, в който е предвидено да се финансира разгръщането на цифрова инфраструктура в слабонаселени и отдалечени райони в България. Въпреки кратките срокове, които остават за реализирането на този проект, очакваме предвидените средства да бъдат ефективно оползотворени, което ще доведе до повишаване на покритието на територията на цялата страна“, каза председателят на УС на Алианса на технологичната индустрия.

Експертът отбеляза като предизвикателство пред сектора и бавните и сложни административни процедури, свързани с разрешенията за строеж, като изрази надежда проблемът да бъде преодолян скоро чрез приемане на вече предложените от Министерския съвет на Народното събрание промени в нормативната уредба.

Women in tech – програма за мотивация, промяна и създаване на възможности

Глобалната програма Women in tech на „Хуауей“ е предназначена да отговори на предизвикателствата в различията в цифровите умения сред жените. Нейната цел е да повиши шансовете на дамите за успешна реализация на пазара на труда и да стимулира равния достъп до възможности чрез обучение по основни дигитални умения като Word, PowerPoint, Excel и др., съобщиха за БТА от пресцентъра на компанията. 

Обучението се води на място от преподаватели във Висшето училище по телекомуникации и пощи в специално оборудвана класна стая, за да се гарантира индивидуално внимание и да се даде възможност за по-лесно и качествено усвояване на материала.

Участничките са жени с разнообразни лични истории, които са обединени от това, че искат да придобият нови умения и да се развиват както професионално, така и личностно. Като обратна връзка те споделят, че са изключително ентусиазирани от предоставената им възможност, която повишава тяхната увереност и самочувствие.

На този етап програмата е планирана до края на годината, като периодично се отварят курсове за записване на нови участнички.