Начало Водещи Ако САЩ признаят Крим за руски: колко опасно е това

Ако САЩ признаят Крим за руски: колко опасно е това

124
Владимир Путин
Снимка: БТА

Тръмп нито отрича, нито потвърждава, че САЩ са готови да признаят Крим за руски в името на мира в Украйна. Това би създало опасен прецедент и може да подтикне и други авторитарни режими към териториален ревизионизъм.

Няколко влиятелни западни медии написаха в последните дни, че САЩ са предали на Киев и на европейските си съюзници предложенията за прекратяване на огъня във войната срещу Украйна. Ако се вярва на източниците на журналистите, планът на Вашингтон предвижда официално признаване на руския контрол над анексирания украински полуостров Крим. За инициативата първо съобщи агенция Блумбърг, а след това новината беше потвърдена и от Си-Ен-Ен, Вашингтон пост и Уолстрийт джърнъл.

Поверителен документ за статута на Крим

От публикациите става ясно, че по време на неотдавнашна среща в Париж американски чиновници са предали на Киев конфиденциален документ с пакет предложения от САЩ за прекратяване на бойните действия. Една от ключовите точки в него вероятно е признанието, че анексираният от Москва през 2014 година Крим е руски. Сега САЩ очаквали отговора на украинската страна.

Междувременно още в началото на седмицата журналисти са потърсили становището на американския президент относно признаването на Крим за руска територия. Доналд Тръмп не е потвърдил, но не е и отрекъл информациите в пресата. „Ще ви кажа подробности в следващите три дни. Но ние имахме много хубави срещи“, заяви той в обичайния си стил.

Реакцията на Украйна

За 11-те години, минали от анексията на полуострова, медиите неведнъж са спекулирали по темата. Този път официалните лица в Киев не побързаха да коментират. Пред „Радио Свобода“ ръководителят на меджлиса на кримските татари Рефат Чубаров предположи, че чрез този вид послания администрацията на Тръмп „тества ръководството на Украйна, пускайки „партенки“ по въпроса за териториалните отстъпки от страна на Украйна, без които няма да са възможни краят на войната и установяването на устойчив мир“.

В Киев президентският съветник Серхий Лещенко увери, че на преговорите със САЩ украинската делегация не е обсъждала признаването на Крим и не се е съгласявала с това.

Президентът Зеленски на свой ред очевидно поиска да сложи точка на дискусията и заяви, че Украйна няма да се съгласи с признаването на окупацията на Автономна република Крим. „Не можем да обсъждаме Крим. Украйна не признава юридически окупацията на Крим – това е извън нашата конституция. Това е наша територия, територия на народа на Украйна. Това няма да стане“, подчерта Зеленски.

Какви рискове носи признаването на анексията на Крим

Американският институт „Робърт Лансинг“ за изследване на глобалните заплахи и изучаване на демокрацията е направил подробен анализ на рисковете от признаването на анексията на Крим.

Учените са установили три основни заплахи за международния ред. Като цяло те са убедени, че признаването на анексията на Крим би представлявало „сеизмична промяна във външната политика на САЩ и скъсване с десетилетни правни принципи на защита на териториалната цялост“. Наблюдателите от института поясняват: Първо, признаването на анексията на Крим би било стратегически удар по международния правен ред, тъй като това подкопава принципа на териториалната цялост, заложен в международното право, и би отслабило установения след Втората световна война правов ред. Това може да стимулира други авторитарни държави, като например Китай или Турция, към териториален ревизионизъм.

Второ, това би довело до отчуждаване на съюзниците в западния лагер: Украйна би оценила подобна стъпка като измяна, а НАТО и ЕС, особено страните от Западна Европа, биха я възприели като капитулация пред руската агресия.

На трето място идват последствията за вътрешната политика на САЩ. Тази стъпка би провокирала негативни политически реакции и от двете страни, а и би повдигнала въпроса за истинската мотивация на Тръмп, особено във връзка със спекулациите за неговите възможни отдавнашни връзки с Москва, които самият той, впрочем, винаги е отричал.

Така или иначе, предупреждават изследователите, тази стъпка би имала големи последствия и сериозно би подкопала доверието към САЩ по отношение на отстояването на демокрацията и върховенството на закона в целия свят, особено в страните с авторитарни управници.

„Това би създало опасен прецедент“

Украинският политолог Володимир Фесенко споделя тези мнения. Пред ДВ той отбеляза, че Крим е „червена линия и че това е абсолютно неприемливо за Украйна“. Юридическото признаване на Крим за руски „би създало опасен прецедент не само за Украйна, но и за целия свят“, посочва Фесенко и припомня в тази връзка за апетитите на Китай към Тайван.

Експертът Андраш Рац от Германското дружество за външна политика също не очаква бърз дипломатически пробив. „Не е чудно, че украинската страна е отхвърлила предложението на САЩ, тъй като то включва официално признаване на анексията на Крим, отказ от украинска територия и де факто съгласие с окупацията от страна на Русия на териториите, окупирани от февруари 2022 година насам.“

Сега наблюдателите се опитват да предположат каква линия ще избере Вашингтон. Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви на 23 април, че както на Украйна, така и на Русия ще им се наложи да се откажат от части от територията си, която сега контролират. По думите на Ванс, САЩ са направили „много ясно предложение“ на Русия и Украйна. Той предупреди, че е „дошло време или Русия и Украйна да кажат „да“, или САЩ да излязат от този процес“.

*Текстът е публикуван в „Дойче Веле“.

Още актуални анализи – четете тук