Начало Пари АИКБ и Агенцията по миграция на Узбекистан ще си сътрудничат в процеса...

АИКБ и Агенцията по миграция на Узбекистан ще си сътрудничат в процеса по наемане на работници от Узбекистан в България

19
АИКБ и Агенцията по миграция на Узбекистан ще си сътрудничат в процеса по наемане на работници от Узбекистан в България

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Агенцията по миграция на Узбекистан подписаха споразумение за сътрудничество в областта на трудовата миграция. От АИКБ подчертаха, че това споразумение ще направи основата за дългосрочни отношения между двете страни, с намерение да улесни и регулира процеса на наемане на работници от Узбекистан в България.

Според данни от Министерството на труда и социалната политика и Българската конфедерация по заетостта, в момента в България работят около 15 000 граждани на Узбекистан, посочва се в съобщението.

Церемонията по подписването на споразумението се състоя на работна среща между представители на АИКБ и делегация от Узбекистан, ръководена от директора на Агенцията по миграция Бехзод Мусаев. Основен акцент на разговорите беше създаването на ефективни механизми за начален преглед на квалификациите и опростяване на административните процедури, свързани с наемането на чуждестранни работници.

Председателят на Управителния съвет на АИКБ, Румен Радев, изрази задоволство от възможността да се изградят стабилни отношения с Узбекистан и за съвместни усилия в осигуряването на квалифицирани кадри, които да работят легално в безопасна среда. Той отбеляза, че българският бизнес се нуждае от сезонни работници в сферата на туризма и услугите, както и от квалифицирани специалисти в области като електротехника, машиностроене и електроника.

Бехзод Мусаев подчерта, че Узбекистан активно се ангажира с разширяването на възможностите за трудова миграция и има интерес към устойчиво партньорство с България. Той добави, че страната му стреми да ускори миграционните процеси на узбекистанци в България и акцентира, че много млади хора от Узбекистан желаят да работят в чужбина, а приоритет е този процес да бъде направен безопасен и устойчив.