Представители на АЕЦ „Козлодуй“ и „Уестингхаус Електрик Къмпани“ (Westinghouse Electric Company) подписаха днес договор за „Разработване на анализи на безопасността за лицензиране и внедряване на алтернативен тип ядрено гориво на блок 6 на българската атомна електроцентрала“.
Това стана в присъствието на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов и на Патрик Фрагман, изпълнителен директор и президент на „Уестингхаус Електрик Къмпани“ (Westinghouse Electric Company).
Документа подписаха Иван Андреев, изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“, и Тарик Чохо, президент за ядрено гориво на „Уестингхаус Електрик Kъмпани“, предаде БТА.
Церемонията се състоя в сградата на Министерството на енергетиката.
Патрик Фрагман определи днешното събитие като важен момент за „Уестингхаус Електрик Къмпани“ и за АЕЦ „Козлодуй“.
„Това е завършек на един дълъг процес, но той не е завършек на нашето взаимодействие, а е едно ново начало и ще продължим да работим в посока на развитие на нашите отношения и на нови проекти“, съобщи Фрагман.
Сътрудничеството на АЕЦ „Козлодуй“ с „Уестингхаус“ започва преди години първо в областта на системите за управление и контрол, след което преминава към процесите на диверсификация на доставките на гориво, а сега се навлиза в нова фаза, свързана с изграждането на нови мощности. Фрагман потвърди готовността на компанията да включи в европейската енергийна мрежа бъдещия седми блок в АЕЦ „Козлодуй“ през 2034 година.
В изявлението си Владимир Малинов подчерта на първо място значението на двудневната визита на най-високо ниво от „Уестингхаус“ в България, в лицето на Патрик Фрагман, Азиз Даг, старши вицепрезидент и други представители на компанията, които предстои да проведат срещи в Президентството на България, в Министерския съвет и в Народното събрание, по информацията на министър Малинов.
„България ще продължи неотклонно и неотменно своя път на диверсификация на енергийния си сектор. Днешното събитие показва нашата решителност да вървим по този път, а именно и чрез започване на процеса на лицензиране на едно гориво, на което може да се разчита в дългосрочен план по отношение на блок шест на АЕЦ „Козлодуй“, каза министър Малинов.
Той определи 2025 година като много важна относно плановете за изграждането на новите мощности в АЕЦ „Козлодуй“ – седми и осми блок. Намеренията на Министерство на енергетиката включват в края на следващата година да има ясна картина по отношение на цената и срока на изпълнение на проекта, по структурата на неговото финансиране и да предложат в края на 2025-а на Народното събрание да бъде взето окончателно инвестиционно решение.
В отговор на журналистически въпрос за връзката на днешния подписан договор с „Уестингхаус“ и планираното частично заместване на гориво в шести блок с такова от френската „Фраматом“, с които има подписан 10-годишен договор, Владимир Малинов каза, че срокът на подписания днес договор с „Уестингхаус“ е 48 месеца.
„В рамките на този срок се предвижда първите тестови касети от „Уестингхаус“ да бъдат вложени в шести реактор през 2026 година. Договорът засяга само процеса за лицензирането на горивото на „Уестингхаус“. Това не представлява ангажимент за България да закупуваме от „Уестингхаус“. Стратегията в ядрената енергетика е да има алтернативи, уточни още служебният министър на енергетиката.
„Уестингхаус Електрик Къмпани“ (Westinghouse Electric Company) е американска компания за ядрена енергетика, създадена през 1999 г. от подразделението за ядрена енергия на първоначалната Westinghouse Electric Corporation. Предлага ядрени продукти и услуги в международен мащаб, включително ядрено гориво, обслужване и поддръжка, измервателна апаратура, контрол и проектиране на атомни електроцентрали. Световната централа на Westinghouse се намира в предградието Cranberry Township на Питсбърг, Пенсилвания. Мажоритарен собственик на Westinghouse е Brookfield Renewable Partners, канадски частен капиталов фонд и дъщерно дружество на Brookfield Asset Management.
Интересно е да видим дали формациите в левия спектър и патриотите, които непрекъснато настояват за развитие на ядрената енергетика, сега ще бъдат доволни, или те имат предвид само развитието на руската ядрена енергетика или българската такава, но с помощта на Русия.