Наскоро в района на „Тумуларния некропол на древния град Калатис“, известен днес като Мангалия, бяха направени археологически находки, които вероятно ще бъдат включени в раздела „Съкровища“ на румънското национално културно наследство. Новината бе съобщена от румънската новинарска агенция Аджерпрес за БТА.
„Открити са златни, стъклени и бронзови орнаменти, сред които три погребални венци с позлатени бронзови листа, имитиращи клонки от мирта и бръшлян, поставени на дървена основа, както и плодове, изработени от позлатена керамика. Освен това, бяха намерени два саркофага с резбовани и оцветени детали от варовик и мрамор“, съобщава Националният музей на румънската история.
Артефактите, датиращи от 3. век пр.Хр., включват множество фрагменти от древно дърво, от които някои все още имат остатъци от пигменти, както и човешки кости и керамика. Те бяха открити в могила с гробница, изградена от обработен камък с полукръгъл свод. Тази могила е най-голямата позната досега в Южна Добруджа, достигаща 12 метра височина и 70 метра в диаметър. Тя представлява важна ландшафтна структура, видима дори от морето.
Величественият погребален паметник е принадлежал на богато и влиятелно гръцко семейство от Калатис, свързано с македонския политически и религиозен живот. Отлично запазената гробница е проектирана от опитен архитект с висок професионализъм, спазвайки прецизни пропорции.
Находките от златни, стъклени и бронзови украси вече са преместени в Националния музей на румънската история, а двата саркофага с красиви резби и живописни детайли, направени от варовик и мрамор, също ще бъдат изпратени към музея за детайлно проучване, консервация и реставрация. Всички археологически находки, включително тези от благородни метали и камъни, ще бъдат подложени на изследвания в лабораториите на музея и ще бъдат анализирани, за да се получат ценни данни за архитектурните изследвания и консервацията на паметника, както и за бъдеща виртуална реконструкция.
Първоначалните резултати от многопрофилното археологическо проучване на древната гробница ще бъдат представени на Европейските дни на наследството (12 – 14 септември 2025 г.) по време на събитие, организирано в Националния музей на румънската история.
Проектът „Кала“, стартирал през 2017 г. от Института по археология „Василе Първан“ в Букурещ в сътрудничество с музея „Калатис“ в Мангалия, акцентира на изследването на могилните гробници от територията на Калатис, включващи и могилните гробници от 3. век пр.Хр. до Докумаци и Нептун.
От 2023 г. насам, систематични археологически разкопки на територията „Могилен некропол на древния град Калатис“ се извършват от интердисциплинарен екип от специалисти, представляващи различни институции: Националния музей на румънската история, Националния музей на Източните Карпати, Археологическия институт „Василе Първан“, Музея „Калатис“ в Мангалия, Общинския музей на Букурещ, Gigapixel S.R.L. и Metamorfozys S.R.L.
(Информация, предоставена от румънската агенция АДЖЕРПРЕС и публикувана от БТА съгласно споразумението между агенциите)