Министерството на културата и туризма на Турция обяви, че тази година в страната са върнати 19 артефакта от няколко държави в резултат на значителните усилия за защита на културното наследство на нацията. Това предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
През годината турското министерство на културата върна в страната артефакти, незаконно изнесени от Турция и отнесени в шест държави, включително САЩ, Великобритания и Италия.
Един забележителен предмет е Коранът, върнат от Великобритания, който е бил част от колекцията на османския султан Абдулхамид II.
Преписан в началото на XVI век от Мустафа Деде, на времето един от най-известните турски калиграфи, коранът е бил незаконно изнесен от Турция чрез изнудване и обявен за продажба през 2017 г., съобщи министерството на културата.
Най-голям брой артефакти – 11 глинени парчета – са върнати от Италия след запитване от прокуратурата на Флоренция и доклад от Музея на анадолските цивилизации в Анкара.
Сред другите ценни артефакти са бронзова императорска статуя от края на втори и началото на трети век сл. Хр., глинена ваза от римския период, върнати от Германия, и две бронзови монети от управлението на византийския император Юстин I (518-527 г. сл. Хр.), върнати от Франция.
От 2002 г. насам в Турция са върнати 12 139 артефакта, като 7 823 от тях са върнати след 2018 г.
(Това е новина от деня в Турция, избрана от Анадолската агенция (АА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Турция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)