Според проучване на Европейската конфедерация на профсъюзите, служителите, които редовно работят от дома, имат шест пъти по-голяма вероятност да продължат да работят в свободното си време. Освен това работодателите все по-често използват технологии на изкуствения интелект, за да следят служителите си. Тази информация е достъпна на сайта на КНСБ.
Работниците се движат към реализация на правото си на „изключване“ от електронната свързаност, благодарение на новите законодателни инициативи на Европейската комисия, съобщават от ЕКП.
Според БТА, на 25 юли Европейската комисия заяви, че продължава обсъжданията със социалните партньори относно условията за работа от разстояние. Целта на тези разговори е да се установят европейски стандарти, които гарантират правото на служителите да „изключват“ и да не бъдат постоянно на разположение.
Комисията подчертава, че от 2019 г. броят на дистанционно работещите служители е удвоен, като през миналата година 20,3% от европейците са работили от дома поне част от времето. Дигитализацията предлага повече гъвкавост и нови работни формати, което може да подобри баланса между професионалния и личния живот, показват данните.
ЕКП призовава за бързо приемане на директива, която да гарантира, че новите практики на дистанционна работа няма да нарушават правата на работниците.
Клаес-Микаел Щал, зам.-генералният секретар на ЕКП, акцентира, че новите работни модели трябва да предлагат повече автономност и възможности за дистанционна работа, особено за хора с увреждания и грижи. Въпреки това, много работници съобщават, че работата от разстояние води до постоянна наличност, което вреди на съществуващите права, а надзорът от работодателите чрез специализиран софтуер нараства, според Щал.
Важно е Комисията да гарантира, че защитата на работниците е в синхрон с промените в трудовата среда. Работниците вече разполагат с правото да „изключват“ интернет и е необходимо да бъде приета директива, която да осигури ефективното прилагане на това право, а също и разумни правила, които да осигурят ползи от дистанционната работа за всички, заявяват от ЕКП.
Според КНСБ, в българското законодателство бяха направени промени миналата година, свързани с работата от разстояние. В Кодекса на труда бе добавен член 154б, който осигурява правото на „изключване“. Той гласи, че „Работникът или служителят не е задължен да отговаря на запитвания от работодателя по време на междинните и седмичните почивки, освен ако условията не са уговорени по индивидуалния или колективния трудов договор.“
ЕК е готова да предложи общи правила в ЕС. През миналата година комисията извърши проучване относно социалните, икономическите и правните аспекти на работата от разстояние и правото на „изключване“. Резултатите показват, че значителен дял от работодателите и служителите предпочитат хибриден модел – работа в офис и работа от дома. През 2021 г. Европейският парламент призова комисията да законодателства в полза на правото на „изключване“ на работниците.
В България младите хора предпочитат комбинация от дистанционна работа и работа в офис, но работодателите ограничават тези възможности.
Балансът между работа и личен живот е важен критерий за 76% от младите хора в България при избора на работа. Това се потвърждава от данните на националното проучване „Мечтаната работа“, организирано от студентската медия на Нов български университет (НБУ) – NewBlog 4U.
В анкетата, проведена от студентската медия през април и май на настоящата година, участваха 1069 студенти от цялата страна, които предоставиха общо 44 632 отговора по теми, свързани с нагласите към работната среда, факторите при избора на работно място и условията на работа.
Основна част от анкетираните студенти (60%) предпочитат четиридневна работна седмица. Мнозинството от тях изразяват предпочитания към комбинация от работа от разстояние и работа в офис, а 65% биха разгледали възможността за шестчасов работен ден, което илюстрира желанието за интензивна, но кратка работна ангажираност с повече време за личен живот.
В същото време, обаче, между 2022 и 2024 година, броят на предложенията за дистанционна работа в България е наполовина по-малък, според информация от месечен анализ на HR компанията и кариерния сайт „Джоб тайгър“ (JobTiger). През 2024 г. все повече работодатели насърчават връщането на служителите в офисите и ограничават възможностите за работа от вкъщи, особено за нови назначения.