Начало Новини Франция, Германия и Полша са основни мишени на руската дезинформация, каза еврокомисар...

Франция, Германия и Полша са основни мишени на руската дезинформация, каза еврокомисар Йоурова

59
Франция, Германия и Полша са основни мишени на руската дезинформация, каза еврокомисар Йоурова

В навечерието на европейските избори Франция, Германия и Полша се превърнаха в „постоянни мишени“ на руски дизинформационни атаки, заяви заместник-председателката на Европейската комисия Вера Йоурова, цитирана от Франс прес.

„По данни на Европейската обсерватория за цифрови медии (EОЦМ) в навечерието на изборите има три основни държави, които са подложени на постоянни атаки от страна на Русия: Франция, Германия и Полша“, посочи Йоурова на пресконференция днес – два дни преди началото на изборите за Европейски парламент, които ще започнат в Нидерландия.

Тя каза още, че се наблюдават „по-мащабни дисинформационни атаки по конкретни теми“: във Франция те засягат олимпийските игри и Нова Каледония, а в Германия – „миграцията и въпросите на сигурността“.

Чешкият еврокомисар, отговарящ за ценностите и прозрачността, заяви, че Полша „дълго време е била пощадена“, но напоследък е станала мишена на разпространението на „наратив, според който украинските бежанци се превръщат в непоносимо бреме за обществото“.

Тя също така спомена кибератаката срещу полската новинарска агенция ПАП в петък, в резултат на която беше публикувана фалшива новина, в която се съобщаваше за мобилизацията на 200 000 поляци за участие в бойните действия в Украйна. „Не е ли предвидимо, че подобен вид съобщение вероятно ще вдигне адреналина?“, коментира Йоурова.

„Руската пропаганда се основава на добро познаване на обществените настроения във всяка страна“, подчерта еврокомисарят.

Неотдавна Йоурова пътува до САЩ, за да се срещне с ръководителите на най-големите цифрови платформи, като ги призова да бъдат „възможно най-бдителни“ пред опасността от „възможна руска намеса и кампании за дезинформация, които може да изглеждат като далечна заплаха от Калифорния“.

Тя подчерта, че платформите, които са обект на новите правила на Закона за цифровите услуги, трябва да разполагат с „адекватни ресурси“, за да осигурят модериране на съдържанието.