Начало България Франс прес : След 13 години чакане, ето че България и Румъния...

Франс прес : След 13 години чакане, ето че България и Румъния най-после влизат в Шенген

94
Шенген

След 13 години очакване, най-после България и Румъния вече влизат в Шенген, посочва Франс прес в своя анализ, цитиран от БТА.

Двете страни официално ще станат част от тази обширна зона на свободно движение утре, отбелязва агенцията. Франс прес обаче отбелязва, че има едно поразително изключение от този процес – контролът по сухопътните граници, който ще продължи да се извършва, предизвиквайки неудовлетворение сред шофьорите.

Причината за това изключение е ветото наложено от Австрия, която единствена изрази опасения за вливането на кандидати за убежище.

Въпреки това, дори частичното присъединяване към Шенген по въздух и море има значително символично значение, указва Франс прес.

„Това е въпрос на достойнство“, заявява Стефан Попеску, международен експерт от Букурещ. „Всеки румънец, когато трябваше да чака на отделна опашка от останалите граждани на ЕС, чувстваше, че е третиран по различен начин“, допълва той пред Франс прес. Експертът подчертава, че включването в Шенген ще насърчи още повече интеграцията в ЕС и отбелязва, че това е важен етап, въпреки че закъсня.

Тридесет и петгодишният българин Иван Петров, работещ в областта на маркетинга във Франция, описва влизането в Шенген по въздух и море като напредък, който ще пести излишно загубено време и ще направи пътуванията по-малко стресиращи.

В статията се разкрива как персоналът на летището в Букурещ се подготвя за присъединяването на Румъния към въздушния Шенген. Това летище обслужва мнозина пътници от Шенгенската зона. Екипите на летището се подготвят цяла седмица за близката революция, която ще настъпи утре. Подчертава се, че ще бъде увеличен персоналът, който ще извършва произволни проверки, по-специално на непълнолетни, с цел предотвратяване на трафик на хора. Служители на летището ще бъдат присъстват и за насочване на пътниците, и за идентифициране на възможни незаконни изпълнения, които се опитват да напуснат Румъния.

Защото двете балкански страни трябва да покажат, че се изпълнява с надеждата, че ветото на Австрия ще бъде оттеглено и те ще бъдат пълноправни членове на Шенгенската зона, където над 400 милиона души могат да пътуват свободно, без проверки на вътрешните граници, подчертава Франс прес.

В статията се споменава, че Хърватия, която влезе в ЕС след Румъния и България, които са членове от 2007 г., ги превзеде в присъединяването към Шенген, като влезе в зоната през януари 2023 г.

С влизането на България и Румъния, Шенгенската зона, установена през 1985 г., ще включва вече 29 членки – 25 от 27-те членове на ЕС и неговите съседи – Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.

Все пак, шофьорите в сектора на международния транспорт на суша изразяват своята несъгласие.

Чакането продължава от 8 до 16 часа на границата с Унгария и от 20 до 30 часа с Румъния, като има случаи на тридневно чакане и в двата случая, се посочва в комюнике на един от основните румънски синдикати в този сектор. Изявлението разкрива и огромни финансови загуби. „Търпяхме 13 години, търпението ни свършва“, предупреждава генералният секретар на Националния съюз на автомобилните превозвачи от Румъния Раду Динеску.

Франс прес отбелязва, че същата несигурност се появява и сред българските работодатели в отрасъла. „Само 3 процента от българските стоки се изпращат по въздух и море, докато другите 97 процента се превозват по суша“, казва пред Франс прес Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). „Следователно сме на 3 процента в Шенген и не знаем кога ще бъде дадено разрешението за пълноправно членство“, допълва той. Васил Велев очаква напредък до края на годината, но се тревожи за последиците от предстоящите парламентарни избори в края на септември в Австрия, когато консервативният австрийски канцлер Карл Нехамер ще се бори с растящата, според социологическите проучвания, популярност на крайната десница.

Въпреки това, както в София, така и в Букурещ, гледат на днешния етап на присъединяване към Шенген като на необратим процес. „Ясно е, че това е необратим процес“, казва началото на март румънският вътрешен министър Каталин Предою и призовава за завършване на процеса през 2024 г., уточнява Франс прес в своя анализ „България и Румъния с един крак в Шенген“.

Научете повече за България в международните новини – кликнете тук