Начало Новини Форум на тема "Актуални проблеми на сеизмичното инженерство" започва в София днес

Форум на тема "Актуални проблеми на сеизмичното инженерство" започва в София днес

69
Форум на тема "Актуални проблеми на сеизмичното инженерство" започва в София днес

Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) чрез Националния център по сеизмично инженерство организира международен „Earthquake Engineering Forum 24“ на тема „Актуални проблеми на сеизмичното инженерство“, който започва от 13:30 ч. днес в зала НЦСИ, съобщиха от Центъра.

Форумът е в пет панела и включва докторантски уъркшоп, научен семинар, научна конференция „EnviroRisks 2024“, национална кръгла маса и популярни образователни беседи с ученици от средните училища.

Съдържанието на научните доклади и презентации е фокусирано към последиците от разрушителните земетресения от февруари 2023 г. в съседна Турция и уроците за нашата страна.

Изминалата 2023 г. ще остане в историята като годината на най-силните и с най-много жертви земетресения, ставали в страните на Балканския полуостров в най-новата ни история, отбелязват организаторите на форума. Земетресенията от 6 февруари в Източна Турция и Сирия катализираха работата на различни държавни, общински и образователни структури в посока намаляване на риска от бедствия и в частност земетресения.

Националният център по сеизмично инженерство при УАСГ, като „национално значим институт, който работи за прогресивно намаляване на сеизмичния риск“, адекватно отговори на своята роля в контекста на драматичните събития в Турция и сформира Национален експертен екип от специалисти по сеизмично инженерство, който проведе работно посещение в края на май миналата година в териториите, засегнати от земетресението, напомнят от Центъра. През изминалата година експертите от Центъра работиха по подготовка на материали, свързани с уроците за нашата страна от възникналото сеизмично събитие.

В днешния форум ще участват експерти от държавни и общински структури, образователни и научни институции, гости от Турция, Китай, Германия, Северна Македония и др.

Форумът частично се финансира от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020-2027, чийто стратегически член е Националният център по сеизмично инженерство.