Начало Избор на редактора Формулата за политическа стабилност: Омраза, избори до дупка и без съдебна реформа

Формулата за политическа стабилност: Омраза, избори до дупка и без съдебна реформа

29
Кирил Петков, Бойко Борисов и Делян Пеевски
Снимка: НС

„Жертвите сме ние, бе!“. В тези думи се заключава цял, завършен и шлифован български политически модел – лидер на водеща политическа партия „аргументирано“ описва света, в който държи публиката да живее.

Тъй като за два „феномена“ в българската политика мястото се оказа пренаселено, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов разчисти терен за собственото си присъствие, като принизи всички последващи опити за национално отговорно поведение като се търсени мнозинство за правителство.

Това той направи с порой от думи, описващи освен физиологическите му нужди, но и насъбраната омраза и мъст, с която трябва да очакваме да седне на масата на преговорите.

Борисов неведнъж ни е занимавал с най-интимните си преживявания, затова е и толкова популярен и близък на публиката.

Така например той ни е обяснявал „нуждите си“, за да оправдае снимките с кюлчета и пачки от нощното му шкафче. Тогава разбрахме, че имало една „Мата Хари“, госпожа, която шетала из покоите му заради нуждите му. По-рано пък сме чували, по собствените му обяснения, записи от тоалетната му.

Това вероятно ще остане първият и единствен аудио запис в света, направен от спецслужби и документиращ физиологията на партиен и държавен ръководител. В паузите на тези записи междувременно стана ясно как се избира главен прокурор. Но това са дребни неща.

Както при изброените случаи, така и днес Борисов сам си избра роля – тази на жертва, облече костюма, извая сам сценария и режисурата и излезе на сцената.

Държавният департамент, Кирил Петков и отсъстващият Пеевски

Прокуратурата, отново с няколкогодишно закъснение и в точно определен момент, реши, че ще отстоява законността. Както в случая с приближения до Ахмед Доган Румен Гайтански-Вълка в момента на овладяването на ДПС, така и днес и с близо тригодишна давност единственият кандидат за поста главен прокурор, основно действащо лице в аферата “Осемте джуджета” Борислав Сарафов и герой в поредица от разследвания на БОЕЦ и BIRD за милиони, реши да подгони Кирил Петков.

Точно в навечерието на консултациите за съставяне на правителство. Нещо подобно на взрив край лимузината на магистрат в разгара на преговори за съставяне на правителство.

Борисов за прокуратурата и Петков: Жертвите сме ние, бе!

След консултации при президента Румен Радев Борисов коментира действията на прокуратурата с поискания имунитет на Кирил Петков така:

Какво е станало толкова вчера, че поискали имунитет? Той няма повдигнато обвинение. Беше ли нощеска в клетката? Пика ли като нас в кофите? Дадоха ли му повръщаното одеяло, Бойко Рашков, да се завие с него? Извлекоха ли го пред децата му? Какво е станало вчера, че да му искат имунитета, че да върви разследване? Та изведнъж: страшно нещо! Какво е станало? Извлекоха го или викаше по телефона: „Белезници, белезници му сложи. На тези хора ли искате да съчувствам?“, попита Борисов и заяви, че ще влезе в диалог с ПП само заради държавата и заради избирателите им.

Лидерът на ГЕРБ се позова и на Държавния департамент, който определил действията на МВР като незаконни – същата институция, която вкара и Делян Пеевски, и бившия финансов министър на Борисов в списъка с корумпирани “Магнитски”.

Последното обаче не го чухме, няма и да го чуем, защото Борисов много трудно може да произнесе името на Пеевски.

Бихме оценили искреността на Борисов, най-вече, ако по същия този начин беше реагирал и след немалкото осъдителни присъди срещу България след показните операции на бившата му дясна ръка – Цветан Цветанов. Тогава полицията и прокуратурата не само “извличаха” хора по пижами пред децата им, но и им слага присъди в момента на задържането им, кръщаваха операции с имена на съдии и т.н.

Има ли интерес от това да няма редовно правителство?

Въпреки че Борисов твърди, че ще проведе разговори с най-омразните нему (дори Костадин Костадинов му е по-симпатичен, но за това по-долу) в името на държавата, отсега е ясно, че тези разговори ще претърпят пълен крах. Емоцията и омразата, с която Борисов дори отказва да назове името на Кирил Петков в изявлението си пред медиите, са достатъчно красноречиви. Борисов не забравя и не прощава.

Кирил Петков и сие трябва да понесат своята отговорност –

ако е имало неправомерни разпореждания и викове в телефонната слушалка: “Сложи му белезници!” (както твърди Борисов), Петков трябва да бъде разследван. Същото се отнася и за полицаите, прокурорите или каквито и да са били останалите служебни лица в тази сценка, които са изпълнили заповеди не от прекия си началник, а лично от премиера.

Очевидно е, че в тази ситуация правителство няма да има. Очевидно е, че Борисов за пореден път, макар и първи на избори, не може да състави правителство. Очевидно е и че той се готви и за нови, и нови избори.

Днес той обясни пред репортери, че ако има осми, ще има и девети избори.  По същия начин той “прогнозира” и последните предсрочни избори преди още да са минали предходните.

Ако има план, то той със сигурност не е в интерес на гражданите. Интересът изглежда е единствено теснопартиен и е ограничен от желанието за мъст. Борисов и сие могат да се явяват на избори колкото поискат, но опонентите им, очевидно не могат. И процесът ще продължи, докато последните изчезнат от политическата карта.

Това показва, че Борисов със своите „смъртни врагове“ няма намерение да се сглобява отново.

Друг интересен акцент от изказването му днес е, че съдебната реформа ще се прави от Борисов и той няма да позволи друг да се захваща с нея.

„Възраждане“ и Радев – все по-близки, не само на думи

Освен че не трябва да очакваме правителство, от думите на Борисов днес се видя за пореден път друго нещо – топли реверанси към “Възраждане” и президента Румен Радев. Не за първи път лидерът на ГЕРБ показва доброто си предразположение към проруската партия, тя от своя страна е доста пестелива откъм епитетите си спрямо него.

Непосредствено след изборите той описа какво правителство е възможно да бъде направено и то, „за съжаление“, по собствените му думи, не включва „Възраждане“.

Правителство без двете ДПС е възможно, смята Борисов. И „за съжаление“ – без „Възраждане“

Днес Борисов посочи Костадин Костадинов като единствен сред политическите лидери в страната, които оценяват много добре външнополитическата обстановка и промените, които ще се наложат в геополитически план в следващите години.

Взаимните симпатии между Борисов и Костадинов могат да бъдат уловени и в пленарна зала. Необходимо е само търпение и ще получите секундите потвърждение за подобно твърдение.

Днес Борисов посочи също, че, за да изглежда стабилно на политическата сцена, президентът Румен Радев, когото също по едно време “громеше”, се нуждае от стабилно правителство (каквото Борисов вижда единствено със себе си начело), което да изпълнява ангажиментите, поети от държавния глава по време на външнополитически срещи и разговори.

С други думи очертаната днес от Борисов картина е такава, че от едната страна е той с всички останали политически играчи, включително и „бащата“ на „Продължаваме промяната“ на негова страна, а от другата – „шарлатаните“, които трябва да бъдат изметени на всяка цена от политическата сцена.

От днешните изявления на Борисов изглежда, че няма да има правителство, няма да има съдебна реформа.

Дали тази формула ще успее? Въпрос на омраза, упоритост и избори до дупка.