Кан, филми, фестивал

От зомби-филма с участието на Иги Поп до историята за китайски гангстери, които решават да превземат цял град – това са филмите, борещи се за голямата награда на филмовия фестивал в Кан, който започва тази седмица:

„Имало едно време в Холивуд“

Одисеята на Куентин Тарантино за най-мрачната година на Тинселтаун влезе по-късно в надпреварата за Кан.

В историята от 1969 г. Брад Пит е каскадьорския дубльор на уестърн звездата Леонардо ди Каприо в зловеща история за култовия лидер Чарлс Мансън. Марго Роби играе актрисата Шарън Тейт, убита от последователите на Менсън.

„Мъртвите не умират“

В зомби комедията на Джим Джармуш участват Бил Мъри, Адам Драйвър, Тилда Суинтън, Стив Бушеми, Дани Гловър, Селена Гомес и Клое Севини, заедно с музиканти като Иги Поп, Том Уейтс и РЗА.

Американската инди-икона Джармуш направи малък триумф с последния си филм „Патерсън“ – също с участието на Драйвър и също с премиера в Кан, но с този може да направи скок към касовото кино.

„Sorry We Missed You“

След като спечели „Златна палма“ преди две години с „Аз, Даниел Блейк“, показващ опустошението, причинено от строги икономии във Великобритания, режисьорът ветеран Кен Лоуч се завръща с обвинение за свитата икономика.

Написана от дългогодишния му сътрудник Пол Лаверти, историята е за фамилия от Нюкасъл, която се бори с дълг през финансовата криза от 2008 г., надяваща се да изплува, като бащата стане шофьор на свободна практика.

„Скрит живот“

Две десетилетия след „Тънка червена линия“, американският майстор Терънс Малик се завръща във Втората световна война със зловеща история за немски опозиционер, гилотиниран от нацистите през 1943 година.

За първи път Малик участва с филм в Кан, като печели „Златна палма“ с „Дървото на живота“ през 2011 година.

„Паразит“

Корейският майстор Бонг Джуун-хоу на „Okja“ и „Snowpiercer“, е друг редовен участник на Кан, известен със своите мрачни, завладяващи творения. Този път той разказва трагикомична история за манията на бедно семейство за богатство, след като синът им започва работа като частен учител на дъщерята на богат индустриалец.

„Матиас и Максим“

Френско-канадският вундеркинд Ксавие Долан пише, режисира и играе главната роля в последната си драма за група от късните 90 в родния си Квебек.

Плодотворният в последно време млад автор – който направи голям удар с „Мама“ и „Аз убих майка си“ – разделя критиката.

„Изменникът“

Биографията на Томазо Бусета, първият високопоставен член на „Коза Ностра“, нарушавайки клетвата на сицилианската мафия за мълчание, е с участието на бразилската актриса и модел Мария Фернанда Кандидо като третата му съпруга.

Италианският ветеран Марко Беллокио снима филма в Сицилия, Рим, Лондон и Рио де Жанейро.

„Младият Ахмед“

Три пъти носитеите на „Златната палма“ Жан-Пиер и Люк Дарден се завръщат на сцената на най-големите триумфи с „Младият Ахмед” – напрегната история за тийнейджър, който приема ислямския екстремизъм.

Той е вдъхновен като предишните творби на братята от обикновения живот на работническата класа в родната им френско-говоряща Валония – област, служеща като база за терористичната клетка, извършила атаките в Париж през ноември 2015 г.

„Болка и слава“

Кан обикновено е сцена само на световни премиери, но фестивалът прави изключение за най-личния филм на Педро Алмодовар.

Излязъл в Испания и Мексико през март и получил почти всеобщо признание, това е психодрама за миналото, което застига филмов режисьор. С брадатия Антонио Бандерас, играещ твореца, и Пенелопе Крус като майка му, не е чудно, че това е най-големият испански хит на годината досега.

„Найтхоук“

След като през 2016 г. изненада Кан с „Водолей“, в който блесна блестящата Соня Брага, бразилският режисьор Клебер Мендонка Фильо се завръща с тежка история за сафари в амазонските дебри.

„Мектуб, моя любов: Интермезо“

Втората част от трилогията на режисьора Абделатиф Кешише „Синьото е най-топлият цвят“, е в знак на почит към Сете, родния му град по френското Средиземноморие. Критиците бяха разделени по въпроса дали първата част е чувствен празник или просто позор на похотта. На в четирите часа на филма ще имат достатъчно време да обмислят присъдата си по този въпрос.

„Portrait of a Young Lady on Fire“

Селин Шиама, спечелила възторжени отзиви за „Girlhood“, една история за млади чернокожи момичета, израснали в пясъчните предградия на Франция, се завръща с историята на художник, на когото е поръчано да направи портрет на млада жена през 18-ти век. Във филма играе Адел Хенел, една от най-търсените френски актриси.

„The Wild Goose Lake „

Диао Инан, който спечели най-голямата награда на берлинския филмов фестивал през 2014 г. за друга криминална история – „Черни въглища, тънък лед“ – е единственият китайски претендент. Този филм е история на група гангстери, образуващи съюз, който да поеме контрола над града.

„О, Милост!“

Арно Депле, причудливият френски режисьор на филма от 2004 г. „Kings & Queens“, се завръща с изследването си на северния град Рубе в най-новия си филм.

„Малкият Джо“

Родената в Австрия режисьорка Джесика Хауснер се впуска в близкото бъдеще с филм за генетична модификация с участието на британската звезда Бен Уишоу и Емили Бийчъм.

„Клетниците“

Френският актьор и режисьор Ладж Ли, израснал, снимайки своето парижко предградие и преди това работил с мегазвезда JR, прави дебюта си в Кан с първия си игрален филм в мизерния квартал, където започват бунтовете в Париж.

„Трябва да е рай“

Палестинският режисьор Елиа Сюлейман, който беше номиниран за „“Златната палма“ през 2002 г. с „Божествена намеса“ за любовна афера по времето на израелско-палестинското разделение, пътува до Париж, Ню Йорк и други градове за това размишление за живот в изгнание.

„Франки“

Американският режисьор Ира Сакс заснема Изабел Юпер, Брендън Глийсън и Мариса Томей във филм за три поколения семейство, изправено пред предстоящата смърт на своя матриархат по време на последната си почивка в Португалия.

„The Whistlers“

Румънският режисьор на новата вълна Корнелиу Порумбойу разказва за детектив, който лети от Букурещ до Ла Гомера на Канарските острови, за да помогне на престъпник да избяга от затвора.

„Atlantics“

Дебютът на Мати Диоп, млада актриса-режисьор, родена във Франция от сенегалски родители, се разпростира на строителна площадка в Дакар, където работниците решават да се впуснат по море в търсене на по-добър живот.

„Сибил“

Френският режисьор Джъстин Трие изобразява психотерапевт, който се вдъхновява от работата с младата актриса в затруднено положение, изиграна от Адел Екзархопулос, звезда на лесбийската драма победител в Кан през 2013 г. „Синьото е най-топлият цвят“.