Начало България Устойчивостта на примирието зависи от това Иран да се откаже от създаването...

Устойчивостта на примирието зависи от това Иран да се откаже от създаването на ядрено оръжие, каза служебният външен министър Надежда Нейнски

39
Устойчивостта на примирието зависи от това Иран да се откаже от създаването на ядрено оръжие, каза служебният външен министър Надежда Нейнски

Сутрешните събития вдъхнаха нова надежда у онези, които желаят мир в региона на Близкия изток, както сподели служебният външен министър Надежда Нейнски в разговор с Българската национална телевизия. Реакцията на световните пазари не закъсня – цената на петрола отбеляза спад, а доларът също поевтиня, допълни тя. Нейнски подчерта, че стабилността на примирието зависи от решението на Иран да се откаже от намеренията си за ядрено оръжие.

БТА информира, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е изразил готовност да прекрати „бомбардировките и нападенията срещу Иран за период от две седмици“, съобщават от Ройтерс. Министърът на външните работи на Иран Абас Арагчи написа в социалната мрежа „Екс“, че иранските военни „също ще спрат своите отбранителни действия“, ако атаките срещу страната бъдат прекратени.

Според Нейнски, дълготрайността на примирието е тясно свързана с готовността на Иран да се откаже от ядрени програми. Тя уточни, че е наложително международните организации да предоставят достатъчни гаранции, удостоверяващи, че обогатеният уран няма да бъде използван за военни цели, а също така отбеляза, че обстрелите от страните в Залива следва да спрат, за да се отвори Ормузкия проток. „Това примирие създава ясни условия за проверка на неговата устойчивост“, изтъкна Надежда Нейнски.

Служебният външен министър изрази мнение, че е прекалено рано за оптимизъм, тъй като ситуацията напоследък е била крайно напрегната. Като потенциален посредник в конфликта, Нейнски спомена Пакистан и изрази очаквания преговорите между САЩ и Иран да се състоят в Исламабад в петък.

Нейнски съобщи, че преди малко ООН отхвърли резолюция, която България също подкрепяше, целяща да засили натиска за отваряне на Ормузкия проток.

„Тази резолюция беше отхвърлена, независимо от усилията за корекции, които имаха за цел да убеди Русия и Китай да не гласуват, но те пак се противопоставиха, което потвърждава свързаността на сегашните конфликти“, подчерта тя. Нейнски добави, че „Русия печели значителни финансови средства от затварянето на Ормузкия проток“.

„Целта на този разговор беше най-вече да научим каква е ситуацията и да намерим общи позиции“, коментира външният министър по повод преди проведената среща на над 30 странни министри.

По повод нотата от Иран към България, Нейнски уточни, че тя не е необичайна в политическата практика. „Не можем спонтанно да публикуваме политическа нота. Няма нищо тайно в това отношение. Депутатите са длъжни да бъдат информирани за нотата. Страхът в обществото е неоправдан“, добави тя.