Министър-председателят на Унгария Виктор Орбан е решил да свика референдум по въпроса за членството на Украйна в Европейския съюз, предаде унгарската новинарска агенция МТИ.
Премиерът заяви снощи пред представители на медиите в белгийската столица Брюксел, където се проведе извънредна среща на върха на ЕС за Украйна, че въпросът за присъединяването на Украйна към европейския блок трябва да бъде „сериозно“ повдигнат отново, и че при настоящите обстоятелства трябва да бъде взето „отговорно решение“.
Едно такова решение не бива да бъде взимано без обществеността, така че в Унгария ще се състои референдум по този въпрос, добави Орбан, цитиран от МТИ.
26 страни членки на ЕС – без Унгария, подписаха в Брюксел обща декларация в подкрепа на Украйна, обърна внимание Ройтерс.
Според Орбан финансовата помощ за Киев, съчетана с „бремето“ от евентуалното членство на Украйна в ЕС е отвъд прага на възможностите на европейската икономика, посочва МТИ.
По думите на унгарския министър-председател, цитирани от Ройтерс, финансовата помощ за Украйна „би сринала Европа“.
В изявление на Орбан пред унгарското държавно радио, на които се позовава Ройтерс, допитването до общественото мнение ще стане в близките седмици.
Унгария е член на Европейския съюз от 2004 г., но често заема самостоятелна и понякога конфронтационна позиция по ключови въпроси в рамките на общността. Управляващата партия „Фидес“ и премиерът Виктор Орбан неведнъж са влизали в конфликт с Брюксел по теми като върховенството на закона, миграционната политика и енергийната зависимост от Русия. През последните години напрежението между Будапеща и останалите държави членки се засили, особено във връзка с войната в Украйна и налагането на санкции срещу Москва.
Един от най-ярките примери за разминаванията между Унгария и ЕС е подходът към украинската криза. Докато повечето европейски лидери подкрепят Киев с военна и финансова помощ, Унгария многократно е изразявала резерви относно санкциите срещу Русия и помощта за Украйна. Виктор Орбан поддържа прагматични отношения с Кремъл и се обявява за дипломатически решения, като дори наложи вето върху някои решения на ЕС, свързани с допълнителна подкрепа за Украйна. Тази позиция създава напрежение в Европейския съвет, където решенията често изискват единодушие.
Европейската комисия и Европейският парламент многократно са критикували Орбан за подкопаване на демократичните институции, ограничаване на свободата на медиите и корупционни практики. В отговор Унгария обвинява ЕС в „двойни стандарти“ и намеса във вътрешните ѝ работи.