Начало Водещи Ултрафини частици от замърсяването в градовете причиняват преждевременна смърт, сочи проучване

Ултрафини частици от замърсяването в градовете причиняват преждевременна смърт, сочи проучване

64
мръсен въздух

Замърсяването на въздуха, предизвикано от отделяните от транспорта и промишлената дейност ултрафини частици, причинява 1100 преждевременни смъртни случая годишно в двата най-големи града в Канада според ново изследване, предаде АФП.

Тези „изключително малки“ частици, които не са регламентирани, проникват дълбоко в белите дробове и кръвообращението.

Те могат да бъдат „вредни“ и да допринесат за развитието на сърдечни и белодробни заболявания, както и на някои форми на рак, казват авторите на първото по рода си канадско изследване от университета „Макгил“, пише БТА.

За целите му изследователите, съвместно с колеги от други канадски университети, са измервали нивата на замърсяване на въздуха между 2001 и 2016 г. в квартали на Монреал и Торонто, в които живеят общо 1,5 милиона възрастни.

В районите в близост до големи пътища, летища и разпределителни гари са отчетени по-високи концентрации на ултрафини частици, което е в съответствие с наблюденията от изследвания, направени в Европа.

Изследователите след това са използвали статистически методи, за да установят връзката между степента на излагане и риска от смърт.

Резултатите, публикувани в American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, показват увеличение със 7 процента на риска от смърт, която не е свързана с инциденти, в районите, където жителите са изложени на дългосрочно въздействие на ултрафини частици.

Заключенията насочват вниманието към спешната необходимост от въвеждане на регулаторни мерки и от борба със замърсяването на въздуха в градските райони, казват изследователите.

Смята се, че суспендираните твърди частици с диаметър по-малък от 100 нанометра (1000 пъти по-фини от косъм) са вредни за здравето поради способността им да проникват в тялото, но към момента те не подлежат на регламентиране.

Ултрафините частици са по-малко известни от техните по-големи „посестрими“ – фините прахови частици PM10 и PM2.5, чиито вредни ефекти върху човешкия организъм са научно установени.

Авторите на настоящото изследване казват, че то със сигурност е първото, което разглежда вариациите в размера на ултрафините частици и тяхното различно въздействие върху здравето. Следователно предишни проучвания, които не са взели това предвид, е възможно да са подценили степента на рисковете за здравето.