След увеличението на митата върху американските стоки с 84% влизат в сила в Китай и днес търговската война между САЩ и Китай е в центъра на вниманието на американските медии.
„Ръкавиците са хвърлени и новата фаза на конфликта между САЩ и Китай започва. Последиците ще се усетят на голямо ниво“, отбелязва „Уолстрийт джърнъл“. След като повишените мита за Китай бяха наложени и митата за други държави бяха временно спрени, американският президент Доналд Тръмп започна конфликта между двата икономически гиганта, който може да има глобални последици и да доведе до нестабилност в световната икономика, според изданието.
Белият дом обяви, че от началото на втория мандат на Тръмп, общата стойност на митата върху Китай достигна 145%. Въпреки че има вероятност част от митата да бъдат отменени, вече се наблюдава затруднение в търговията между двете страни, която е оценена на 582 милиарда долара. Американски производители отменят поръчки, а китайски фирми намаляват броя на работниците, посочва „Уолстрийт джърнъл“. След увеличаването на митата, поръчките за кораби, плаващи през Тихия океан, рязко спадат, а акциите в САЩ падат значително.
Тръмп обосновава, че трудностите, произтичащи от митата, ще доведат до създаване на нови работни места и инвестиции, но в момента ситуацията е различна. Инвестиционната банка „Джей Пи Морган“ предвижда, че американската икономика може да се смали по-късно тази година, коментира „Уолстрийт джърнъл“.
Китай стана член на СТО преди 23 години и евтините китайски стоки сега са важна част от потребителската икономика в САЩ. През 2024 г. около 13% от общия внос в САЩ ще бъде от Китай. Тази държава предлага разнообразие от стоки като телефони, играчки и компоненти за индустрията. Много американски компании зависят от този внос, отбелязва „Уолстрийт джърнъл“.
Американските компании вече се адаптират към новата реалност с повишените мита още по време на първия мандат на Тръмп. Ако новите мита останат в сила, тези предприятия могат да загубят достъп до китайското производство, което би имало сериозни последици за американските потребители. Американците, които вече са изпитали увеличение на цените, може да бъдат принудени да плащат още по-високи цени за по-малко стоки, предупреждава изданието.
„Ню Йорк таймс“ анализира рисковете за американската икономика във връзка с новата търговска война с Китай. След като Китай въвежда ответни мита върху американския износ, американският министър на финансите Скот Бесънт зададе въпроса: „какво следва?“. Това подчертава позицията на администрацията на Тръмп, че САЩ са в предимство в конфликта с Китай, особено поради зависимостта на китайската икономика от износа на американски стоки, коментира „Ню Йорк таймс“.
Според данни от Службата на търговския представител на САЩ, през изминалата година САЩ са изнесли стоки на стойност 143,5 млрд. долара към Китай, докато вносът от Китай е достигнал 438,9 млрд. долара. САЩ закупуват значително повече стоки от Китай, отколкото обратното, но увеличението на данъците върху американския внос до 84% от страна на Пекин може да навреди сериозно на китайската икономика, отбелязва „Ню Йорк таймс“.
Загубата на китайския пазар за износ ще удари тежко американските фермери, както и много от избирателите, които подкрепиха избора на Тръмп. Тези мерки могат да наложат на правителството на Тръмп да възобнови помощите за американските фермери, които бяха въведени по време на предишния мандат. Министърката на земеделието Брук Ролинс обяви, че се разглеждат възможни мерки за подпомагане, според „Ню Йорк таймс“.
Първата търговска война с Китай, която продължи от 2018 до 2019 г., причини загуби за фермерите в САЩ на стойност милиарди долари. За да компенсират тези загуби, Тръмп предостави субсидии на стойност 23 млрд. долара от фонда за стабилизиране на земеделието. Големите фермерски стопанства и производители в Юга бяха най-силно засегнати, което породи въпроси за справедливостта на разпределението на средствата и остави у някои фермери усещане за недоволство, посочва изданието.
Обикновено американските фермери са против помощта от страна на правителството, но председателят на Американската асоциация на производителите на соя Кейлъб Рагланд посочва, че в момента федералната подкрепа може да бъде необходима, според „Ню Йорк таймс“.
„Вашингтон пост“ разгледа последиците за Китай във връзка с новата търговска война.
Китай произвежда по-много стоки, отколкото може да изнесе на вътрешния си пазар. През миналата година беше регистриран глобален търговски излишък от 1 трлн. долара. Въвеждането на новите мита от страна на САЩ поставя под въпрос възможността на Китай да постигне целта си за икономически растеж от 5% за текущата година. Банката „Голдман Сакс“ намали прогнозата си за растеж на китайския БВП до 4%, като част от експертите предвиждат, че последиците от търговската война могат да намалят растежа наполовина, посочва „Вашингтон пост“.
Китайските органи обявиха, че страната има време да се подготви за новата търговска война. В момента на САЩ се изнася около 15% от общия китайски износ, докато преди няколко години този процент беше близо 20%. Прогнозите сочат, че в близките години китайският износ за САЩ ще достигне над 400 млрд. долара, което представлява около 3% от БВП на Китай, отбелязва „Вашингтон пост“.
„Търговията със САЩ може да стане по-малко важна, но това засяга негативно китайската икономика в неподходящ момент“, казва бившият председател на Търговската камара на ЕС в Китай Йорг Вутке, цитиран от „Вашингтон пост“.
Друг проблем за Китай може да бъде това, че следващата цел на Тръмп вероятно ще бъде обхождането на американския пазар или „пренасочването“ на стоки през трети държави като Виетнам или Мексико. Това ще наложи на Китай да намери нови пазари за своите стоки на стойност 500 млрд. долара, което ще доведе до голям натиск върху глобалната търговия и нови търговски бариери, предупреждава Вутке.
Въпреки всичко, в Китай се изявяват и моменти на оптимизъм. „Докато световната икономика е стабилна, китайските компании могат да се възползват от това“, каза Го Шан, експерт от консултантската фирма „Хутон рисърч“ (Hutong Research), цитиран от „Вашингтон пост“.
Берт Хофман, бивш директор на Световната банка за Китай, обаче посочва, че риска за китайската икономика не се крие само в търговията, а и в достъпа до американски технологии. Той предвижда, че „ако ограниченията върху износа на технологии се засилват, това ще има разрушителни последици за развитието на Китай в краткосрочен план“.