Начало Водещи „Тренд“: Седем партии в парламента, ПП-ДБ спорят за второто място с „Възраждане“

„Тренд“: Седем партии в парламента, ПП-ДБ спорят за второто място с „Възраждане“

204
„Тренд“: Седем партии в парламента, ПП-ДБ спорят за второто място с „Възраждане“

7 сигурни формации в следващото Народно събрание, а 2 с шанс да преминат бариерата. 2 милиона българи заявяват, че ще упражнят правото си на глас.

Това показва социологическо проучване на изследователски център „Тренд“, по поръчка на „24 часа“.

През септември не се наблюдава съществена динамика в оценката за работата на основните институции в страната.

Парламентът продължава да се ползва с ниска подкрепа, като само 12% от всички интервюирани изразяват положителна оценка за работата му, докато 80% дават отрицателна оценка.

Вторият кабинет на Димитър Главчев се ползва с 19% подкрепа, а 70%  изразяват отрицателно мнение.

Регистрираме 38% положителна оценка за работата на президента, докато отрицателната е 49%, се посочва в изследването.

ГЕРБ-СДС запазват лидерската си позиция с 24.8% от всички гласуващи. Битката за второто място остава с неясен край.

„Възраждане“ отбелязва лек ръст спрямо последните парламентарни избори през юни и се подрежда на втора позиция с 15.6% от гласуващите.

Плътно след тях е „Продължаваме промяната-Демократична България“ с 15.1% от гласуващите.

Коалицията около Ахмед Доган „Алианс за права и свободи“

се ползва с подкрепата на 8.5% от гласуващите. С изравнени позиции са БСП-Обединена левица (6.9%) и „Има такъв народ“ (6.9%).

Формацията около Делян Пеевски „Движение за права и свободи – Ново начало“ се ползва с подкрепата на 5.8% от заявилите, че ще гласуват на предстоящите избори.

Партията на Радостин Василев МЕЧ (3,5%) и Величие (3,4%) остават под парламентарната бариера, но с шансове за парламентарно представителство.

Делът на респондентите посочили, че ще гласуват с опцията „не подкрепям никого“ е 3,9%, но този процент се разпределя между всички формации.

Очакваната избирателна активност според данните от проучването е между 2 милиона и 2 милиона и 200 хиляди души, които биха упражнили правото си на глас.

В проучването бяха тествани две твърдения относно евентуалните компромиси след изборите.

Твърдението „след изборите партиите трябва да направят необходимите компромиси, за да се състави редовно правителство“ събира подкрепата на 2/3 от пълнолетните българи, докато 19% са на мнение, че „ако след изборите компромисите са твърде големи, по-добре да има отново избори“.

Проучването на изследователски център „Тренд“ е проведено в периода 17-24 септември сред 1003 пълнолетни граждани чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ и е реализирано по поръчка на „24 часа“.