Начало Новини ТПС: Клановата дипломация и опитът на Израел за следвоенно управление в Газа

ТПС: Клановата дипломация и опитът на Израел за следвоенно управление в Газа

94
ТПС: Клановата дипломация и опитът на Израел за следвоенно управление в Газа

Израелски официални представители търсят умерени палестински фигури, които да управляват Газа и се опитват да изградят отношения с местни кланове, предаде израелската новинарска агенция ТПС. Но колко жизнеспособни са техните усилия? 

В понеделник саудитският вестник „Ашарк ал Ауса“ съобщи, че израелски служители са се свързали с няколко клана в северната част на ивицата Газа и са им предложили да поемат отговорността за осигуряването на помощ за жителите на ивицата Газа. 

Израелците са били представители на отдел на министерството на отбраната, наречен „Координация на правителствените дейности в територията“ (КПДТ). Въпросната служба координира гражданските въпроси в Юдея, Самария и Газа между израелското правителство, военните, международните организации и Палестинската власт. Вестникът съобщи, че повечето лидери на кланове са отказали, въпреки че един от тях, който е в конфликт с „Хамас“, се е съгласил с израелското предложение. Според изданието още един клан води преговори с КПДТ. 

Според вестника Израел е предложил на лидерите на кланове възможността да формират алтернативно на „Хамас“ правителство. 

Въпреки че „Ашарк ал Ауса“ не посочи кой клан се е съгласил с израелските предложения, ТПС научи от свои източници в Газа, че това е кланът Дурмуш. Той е тежковъоръжен, подкрепя „Фатах“ и през 2005 година участва в отвличането на израелския войник Гилад Шалит. 

Вестникът цитира източник от „Хамас“, който заявява, че терористичната групировка „е наясно с израелските планове и обещава да си разчисти сметките със сътрудниците на Израел“. 

Представители на „Фатах“ в Газа и Рамала заявиха пред ТПС: „Това е план, който предварително е обречен на провал, тъй като никой няма да се съгласи да сътрудничи с израелската окупация. Със сигурност не и след голямото бедствие, което сполита ивицата Газа“.

Този възглед бе повторен от палестинския премиер в оставка Мохамед Щайех на среща на кабинета, на която той поздрави клановите лидери, отказали да работят с Израел. Доминираната от „Фатах“ Палестинска власт се противопоставя на всякакви усилия да бъде заменена в Газа или да бъде принудена да си партнира с външни страни. Както ТПС съобщи, Махмуд Абас се стреми да управлява Газа заедно с „по-меки“ фигури от „Хамас“. 

Клановете – социални единици, състоящи се от разширени семейства, имат голямо значение в палестинското общество и действат като мрежи за социална, икономическа и политическа подкрепа. Те са и посредници при спорове между отделни семейства. Клановете са особено активни в основните градски центрове в Газа. 

Източници на ТПС от Палестинската автономия и „Фатах“ казаха пред агенцията, че „Израел залага на грешния кон, понеже много голяма част от жителите на Газа са бежанци, които не са организирани от племенни институции“.

Освен това те посочиха, че голяма част от „клановия истаблишмънт“ е подчинен на външното министерство на „Хамас“ и много от лидерите и членовете на клановете заемат различни позиции в гражданските и охранителните системи на „Хамас“. 

В същото време по цялата територия на ивицата Газа са започнали да действат народни комитети. 

Те започнаха работа през последните дни в района на Рафах. Според източниците от ивицата Газа в основата на тези комитети са клановете в града. Дейностите им включват предотвратяване на кражби на хуманитарни помощи, както и на спекулативно повишаване на цените. Тази работа се изпълнява от млади мъже с оръжия или тояги, които носят сиви и бели шалове с надпис „Народни комитети за отбрана“.  

Но тези групи са новосформирани и Рафах остава последната крепост на „Хамас“, така че естеството на връзките им с „Хамас“ е неясно. 

Народните комитети се появиха и в Южна Газа, където полагат усилия за възстановяване на водопреносната и електропреносната инфраструктура. 

„Местни жители решиха да се погрижат за  рушащата се инфраструктура, когато режимът на „Хамас“ изчезна напълно от ивицата Газа“, заяви пред ТПС източник от палестинския анклав. 

„Това е доста интересен феномен, понеже Израел се опитва да основе бъдещото управление на ивицата Газа на местни елементи, като задействалите се в последно време“. 

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)