Театърът е израз на желанието за откритие на себе си и разбиране на света около нас, сподели Владимир Петков, директор на Драматичния театър в Търговище. Той подчерта, че театърът предоставя пространство за откриване на непознатото, божественото и загадъчното, което вдъхновява публиката да се развива и расте след всяко представление.
Премиерата на „Девет нощи и половина или Историята на мечките панда, разказана от един саксофонист, който имаше приятелка във Франкфурт“, режисирана от Владимир Петков, ще бъде представена днес. Това е третият спектакъл от сезона „Духът“, след „Брак по спешност“ и „Откога те чакам“.
Петков отбеляза, че е видимо обездуховяване в обществото, като хората се фокусират все повече върху материалното. Липсата на духовност води до скучен и безличен живот. Той смята, че човекът е същество, което търси неизвестното и божественото, което предизвиква нови открития и обогатява живота.
Театърът за Петков не е просто форма на развлечение, а дава възможност на зрителите да участват активно в действието на сцената. Духовността е процес на откритие и преоткритие на себе си, каза той, докато разкриваше целите на сезона „Духът“.
Зрителите в Търговище се отличават с дълбоко разбиране на изкуството и обогатяват живота на актьорите с интересни въпроси и мисли. Петков съжалява, че тази публика става все по-малка.
Относно новата постановка, Петков сподели, че текстът е запазен като ценен бисер, а не просто използван по рутинен начин. Главните роли са доверени на Йоана Буковска и Божидар Попчев, които „говорят на един театрален език“.
В плана за сезона са включени още две нови постановки. „Фантасмагорични приказки“ на Йожен Йонеско ще бъде на сцената в началото на май, а древногръцката трагедия „Антигона“ на Софокъл ще завърши сезона. Петков се радва, че зрителите ще получат възможност да се запознаят с толкова разнообразни представления и да се обогатят духовно.