Начало България С факелно шествие в Шумен бе отбелязана 148-годишнината от гибелта на Панайот...

С факелно шествие в Шумен бе отбелязана 148-годишнината от гибелта на Панайот Волов и избухването на Априлското въстание

234
С факелно шествие в Шумен бе отбелязана 148-годишнината от гибелта на Панайот Волов и избухването на Априлското въстание

С факелно шествие в Шумен бе отбелязана 148-годишнината от гибелта на Панайот Волов и избухването на Априлското въстание. В него се включиха кметът на Шумен проф. Христо Христов, членове на местния клуб „Традиция“, облечени в униформи на опълченци, както и курсанти от Факултета „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет „Васил Левски“, ученици от Средно училище „Панайот Волов“ в Шумен и множество граждани. 

Шествието тръгна от къщата – музей „Панайот Волов“ в Шумен, премина по централни улици в града, включително по пешеходната зона на централния булевард „Славянски“. То завърши пред паметника на Панайот Волов на пл. „Оборище“, където тържествено бяха поднесени венци и цветя. 

Пред събралите се повече от 200 участници в шествието, граждани и официални лица, сред които бе проф. Христо Христов и заместниците му, както и председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, преподавателят в Шуменския университет „Еп. Константин Преславски“ и уредник на къщата-музей „Панайот Волов“ гл. ас. Д-р Милена Георгиева разказа за живота и делото на главния апостол на Четвърти революционен окръг. „Преди 148 години той поема тази отговорна народна работа като е осъзнавал много добре, че ще види хиляди жертви, кръв, мъчения, пожари и наистина ги е видял, но той е знаел, че няма друг път освен чрез оръжието. Човек на перото, той е искал българската революция да премине и мирно, но е знаел, че това едва ли ще се случи“, каза Георгиева. Тя припомни, че Волов загива на 26 май 1876 г. и посочи, че тогава започва пътя на неговото безсмъртие. „Този ден и всеки един ден от неговия живот е задължение за нас да знаем какво той е дал на нас и на цяла България. Признателни сме му, прекланяме пред него глава“, заяви на тържествената церемония Георгиева. 

„Най-важната черта на Панайот Волов е това, че той показва, че трябва понякога да загърбим личния интерес и да обърнем внимание на общото благо“, каза пред репортер на БТА Християна Стойчева от Средно училище „Панайот Волов“, която участва в шествието, облечена в четническа униформа, заедно с десетки свои съученици.  

„Освен, че е Апостол на България, на Шумен и член на Българския революционен комитет, най-важното, което трябва всички да знаят е, че той е инициатора за създаването на знамето на Шуменския революционен комитет, от което са правени знамената на Априлското въстание“, каза за БТА Йовчо Иванов от шуменския клон на клуб „Традиция“. 

Пламен Събев от клуба припомни на репортер на БТА, че по инициатива на Клуб „Традиция“ и Йовчо Иванов, знамето е възстановено в автентичния му вид и в момента се съхранява в Средно училище „Сава Доброплодни“ в Шумен.