В Брюксел се състоя редовна сесия на Съвета на ЕС по конкурентоспособност, където участва Николай Павлов, заместник-министър на икономиката и индустрията, посочи Министерството на икономиката.
На заседанието бяха разгледани различни теми, свързани с подобряване на бизнес средата в Европа, осигуряване на равен достъп до единния пазар чрез ефективно прилагане на законите и намаляване на административните бариери. Също така, обсъдиха се търговските услуги и предизвикателствата в сферата на електронната търговия.
Заместник-министър Павлов изрази подкрепа за насочването на действията в Плана за действие за услугите, в рамките на подготвяната от Европейската комисия Стратегия за Единния пазар, като подчерта важността на подпомагане на предприемачите в областта на услугите.
„За да бъде създаден динамичен и отворен пазар на услуги в ЕС, трябва да бъдат идентифицирани и премахнати всички неправомерни регулации и административни пречки, които затрудняват трансграничното предлагане на услуги и създават правна несигурност за доставчиците,“ посочи заместник-министър Николай Павлов.
Отразено беше, че Сделката за чиста промишленост следва да подкрепи прехода на индустрии с висок разход на енергия, тъй като те налагат сериозни предизвикателства, допълниха от ведомството.
Необходим е План за действие за достъпна енергия за всички компании, с цел построяването на инфраструктура и системи за съхранение на енергия, за да се намали уязвимостта към външни шокове и да се повиши енергийната сигурност.
Участниците от държавите и институциите на ЕС подчертаха значение на конкурентоспособността в политиките на Европейската комисия и необходимостта от опростяване на правната структура, за да се нивелира изоставането на Европа.
Зам.-министър Николай Павлов изрази надежда, че България ще получи повече възможности за финансиране, насочени към стимулиране на проекти в чисти технологии и привличане на частни инвестиции. Той подчерта важността на ядрената енергия и природния газ като преходно гориво към нисковъглеродна икономика.
Лидерите обсъдиха важния приоритет за опростяване на регулаторната рамка в рамките на текущия институционален цикъл в ЕС.
Заместник-министър Павлов подчерта нужда от „разработване на законодателство с високо качество, опростяване на текущите правила и тяхното строго и равно прилагане от всички.“
Държавите членки подкрепиха бързото въвеждане на целеви мерки за сериозно подобрение на регулаторната среда в ЕС, с цел запазване на производството, създаване на работни места и стимулиране на икономическия растеж.
На предишното заседание във Варшава, Николай Павлов подчерта необходимостта от спешни секторни мерки за противодействие на деиндустриализацията в Европа, фокусирайки се върху високите цени на енергията и осигуряването на суровини.