Трябваше да се появят уличните бандитчета, които пребиват непознати просто за удоволствие, за да се сетим, че работата нещо е изпусната.

Трябваше из интернетите стотици оплезени идиоти да лайкват и споделят самохвалните им клипчета, документирали поредното издевателство над случайни жертви, за да загреем, че имат хиляди съмишленици. Понякога – и подражатели.
Осъзнаваме, че все повече се превръщаме в общество от индивиди, убедени, че всичко в тоя свят може да се оправи с два шамара. Че без да изблъскаш някого, няма да се уредиш. Че всички около вас живеят с една единствена мечта – да ви прецакат. Че любовта може да бъде само към човек, който може да осигури петдесетина хиляди месечна издръжка (това и по телевизията ви го показаха). Че църквата е учреждение, което продава свещи и в което в четвъртъка срещу Великден кой знае защо, можеш да се провреш под масата.
Нещо трябваше най-после да се направи.
И се направи. На морето дупка.
Просветното министерство обяви, че от догодина първолачетата ще изучават „Добродетели и религии“.
Не е смешно – така предвиждат да се казва учебният предмет. Идеята е, че след като се запознаят с основните добродетели според религиите, децата вече няма да се бият помежду си, ще си помагат в уроците и като пораснат, няма да пушат каквото им попадне и да се наливат направо от шишето.
Медийните коментатори побързаха да похвалят поддръжниците на учебния предмет „Добродетели“, наругаха опонентите му и ги обидиха на „градски либерали“. Защото „либерал“ от известно време насам е мръсна дума. За селските либерали не стана въпрос.
Въпросът какво точно ще се преподава обаче остана. Също така – кой. Естествено – и кои ще напишат учебниците. И какво ще пише в тях.
Нека сега си представим час по добродетели с първолачета.
Учителката пита:
– Деца, кое от вас ще ми каже коя е първата християнска добродетел?
Вдига ръка детенце.
– Първата християнска добродетел, госпожо, според теологичната систематизация, е целомъдрието.
– Браво, миличко. А кой сега ще ми обясни какво е целомъдрие?
От последния чин вдига ръка опашкарят на класа.
– Госпожо, аз не разбрах какво е първороден грях, може ли да ни го обясните по-подробно?
Вечерта хлапето ще се прибере вкъщи и ще докладва:
– Ако пишеха бележки, днес щях да имам двойка по целомъдрие.
И баща му щеше да го напляска, тъй като не е учил за добродетелите и си мисли, че целомъдрие е мръсна дума.
А после, за да успокои разреваното дете, ще му връчи смартфона, в който може да убие колкото си иска врагове, които не знаят, че в играта самият той има девет живота, като котките. После – след вечеря ще си пуснат кулинарно състезание, в което си крещят, псуват и замерват с чинии. А за приспиване – екшън, в който се душат, колят, стрелят и режат с моторни триони.
На другия ден в училище ще учат за милосърдието.
И така – докато се изучат всичките седем добродетели!
Да се готвят седемте смъртни гряха!
Румен БЕЛЧЕВ