Сръбски студенти и техни преподаватели се отправиха към Ниш пеша, на велосипеди или организирани в маратон за протест, който е насрочен за 1 март.
Инициативата в Ниш е част от продължаващите близо четири месеца в Сърбия протести и студентски блокади с искане за политическа и наказателна отговорност за рухването на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, при което загинаха 15 души.
В профила в Инстаграм „Студенти от блокадата“ е публикуван план за 18-часовата блокада на университетския град.
„Всяка секунда от този протест ние пишем нова страница от историята“, се казва в публикацията, която призовава гражданите да участват и да проявят солидарност със студентите.
В отделни публикации са посочени местата, на които се събират участниците в маратона, велосипедистите и предвиждащите се пеша.
Студенти от Чачак пристигнаха пеша в Кралево снощи, а колегите им от Буяновац пристигнаха във Враня. Група преподаватели от Нови Сад и Белград пристигнаха в Бор с автобус и продължават пътуването си до Ниш пеша, пишат сръбските медии.
Голяма част от студентите от Крагуевац, които тръгнаха за Ниш в 10 часа тази сутрин, заедно с раниците носят сръбското знаме на гърба си, се вижда от публикации в социалните мрежи.
Един от участниците в похода носи венец от чесън като талисман, предава регионалната телевизия Ен1.
Колоните към Ниш са съпровождани от аплодисменти и озвучени от вувузели и барабани.
Студентите предприеха и акция по осигуряване на места за пренощуване в Ниш след информацията, че цените на местата за настаняване в източния сръбски град рязко са се повишили.