Вчерашната среща между делегациите на САЩ и Русия в саудитската столица Рияд е водеща тема в западния печат.
Не бива да забравяме руската агресия, гласи заглавието на редакционна статия на в. „Дейли телеграф“.
Решимостта на американския президент Доналд Тръмп да сложи край на войната в Украйна по същество дава „празен чек“ в ръцете на Москва, изтъква британското издание.
След като в продължение на три години беше изолиран от Запада, екипът на руския президент Владимир Путин се завърна на масата за международна дипломация и проведе разговор с американски представители.
Руската делегация, оглавена от външния министър Сергей Лавров – човек, срещу когото има въведени санкции, прекара повече от четири часа с държавния секретар Марко Рубио на срещата, на която Саудитска Арабия стана организатор и домакин.
Тази среща не беше просто за Украйна, отбелязва „Дейли телеграф“. Двете страни искат да съживят официалните си дипломатически отношения и да възобновят търговията помежду си. Следващата стъпка ще бъде среща между президентите Тръмп и Путин, която се очаква да се състои до седмици. Три години след инвазията, историята се движи със светкавична скорост.
Изглежда, че това, което си мислят украинците, вече няма значение, пише „Дейли телеграф“. Планираше се украинският президент Володимир Зеленски да бъде в Саудитска Арабия днес, но той отмени посещението си, след като бе изолиран от разговорите за бъдещето на собствената му страна.
Москва и Вашингтон се споразумяха да възобновят изцяло дипломатическите си отношения, пише в. „Индипендънт“, като отбелязва, че преди шест месец подобен развой на събитията е изглеждал немислим.
Русия и САЩ си стиснаха ръцете вчера за цялостно възстановяване на дипломатическите отношения помежду си и за началото на преговори за мир в Украйна, като затвърдиха изключителната промяна в международната политика под въздействието на правителството на Доналд Тръмп, отбелязва британското издание.
„Индипендънт“ обръща внимание на факта, че американският държавен секретар Марко Рубио се здрависа вчера в Рияд с руския външен министър Сергей Лавров, който се усмихваше. Британското издание се фокусира и върху думите на Рубио, че слагането на край на войната може да създаде „невероятни възможности за геополитическо партньорство с Русия по въпроси от общ интерес и, откровено казано, в икономическата сфера“.
След разговорите в Рияд, които бяха най-всеобхватните между САЩ и Русия от три години, американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че е постигнато споразумение за създаването на екип на високо ниво, който да се занимава с мирните преговори за Украйна и да изследва „възможностите, които могат да се появят от успешно завършване на конфликта в Украйна“, пише в. „Гардиън“.
Това е драматично скъсване с усилията на правителството на Джо Байдън за изолиране на Москва, отбелязва британският всекидневник.
Разговорите в саудитската столица подчертаха бързото темпо на усилията на САЩ за прекратяване на конфликта в Украйна, което създаде безпокойство в Киев и Европа.
Срещата в Рияд е първият опит на високо ниво да бъде договорен край на пълномащабната инвазия на Путин в Украйна от първите дни на войната, когато тогавашните разговори се провалиха.
Въпреки дипломатическото оживление не се знае много за плана на Тръмп за мир в Украйна или за готовността на Русия да се ангажира, а вчерашната среща не предостави много нови детайли, изтъква „Гардиън“.
САЩ и Русия проведоха първите разговори за Украйна без съюзниците от НАТО и Киев, пише в. „Вашингтон пост“.
Докато американските представители характеризираха разговорите като първа стъпка към мирно споразумение, руснаците ги представят като начин за слагане на край на изолацията на Москва.
САЩ и Русия обсъдиха възможностите за партньорство в рамките на главозамайваща промяна в отношенията помежду им, пише в. „Ню Йорк таймс“.
САЩ са готови да договорят нови отношения с Русия без Европа и Украйна, отбелязва френският в. „Фигаро“ във връзка с вчерашната среща в Рияд.
Реакции след срещата
След срещата дойдоха реакции от украинския президент Володимир Зеленски, от турския му колега Реджеп Тайип Ердоган, от Европейския парламент, от Унгария и от Китай.
Европа не може да зависи повече от САЩ, предупредиха европейски депутати в обща декларация, цитирана от Франс прес.
Призивът в документа е отправен от ръководителите на четири парламентарни групи в ЕП, представляващи мнозинството от народните избраници. В декларацията те призовават Европа да удвои усилията в защита на Украйна и на европейската сигурност.
„Европа не може повече да зависи само от САЩ, за да защитават те нейните ценности и общите им интереси“, казват представителите на десницата, левицата, центъра и еколозите в ЕП.
Пред дипломатическата офанзива на американците и руснаците с цел да се сложи край на войната в Украйна „ЕС и неговите страни членки нямат друг избор, освен да действат незабавно“, пледират те в общата декларация. Според ръководителите на четирите европарламентарни групи Европа трябва да се изправи пред тази нова реалност и да удвои усилията, за да защити Украйна и Европейската сигурност. „Нашите групи осъзнават спешността и необходимостта да действат бързо, за да осигурят необходимото финансиране за нашата политика за отбрана“, казват те.
Турция ще бъде идеалният домакин за възможни разговори между Русия, Украйна и САЩ, заяви турският президент след среща с украинския си колега Володимир Зеленски в Анкара, съобщи Анадолската агенция. „Руско-украинската война, която причини много невинни жертви и огромни разрушения, „трябва да спре сега“, подчерта Ердоган, като добави, че никой не губи от мира и целият свят сега чака края на тази война.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви след срещата с турския си колега в Анкара, че днешните разговори между Русия и САЩ в Рияд са били „изненада“ за Киев, като добави, че украинската страна е научила за тях от медиите, предаде Анадолската агенция. „Не може да има решение за край на войната без Украйна“, подчерта той.
Зеленски каза още, че е отложил визитата си в Саудитска Арабия, планирана за утре, за 10 март, като добави, че не може да се водят преговори зад гърба на Украйна за това как да се сложи край на войната.
„Като страна ние искаме мир, искаме край на войната. Ние искаме обаче краят на тази война да се базира на определени гаранции за сигурността“, посочи Зеленски, цитиран от Анадолската агенция.
„Очакваме тези гаранции за сигурността да бъдат предоставени от САЩ, ЕС, Турция и цяла Европа“, добави той.
„Ако Турция може да предостави на Украйна необходимите гаранции за сигурност, бихме искали тя също да участва в този процес“, каза той.
Зеленски подчерта, че Украйна никога няма да направи компромис със своята териториална цялост или суверенитет, като увери, че не може да действа против украинската конституция.
„Никога и при никакви обстоятелства няма да признаем временно окупираните наши територии за част от Русия. Те са част от Украйна“, подчерта той.
Китай приветства усилията за разрешаване на кризата в Украйна, включително преговорите между САЩ и Русия, и се надява, че всички заинтересовани страни ще имат възможност да участват в мирните преговори, които предстоят, заяви говорителят на китайското Министерство на външните работи Го Цзякун, цитиран от Синхуа.
Унгария е доволна от преките консултации между Русия и САЩ в Саудитска Арабия, защото добрите американско-руски отношения са винаги от полза за световната сигурност, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто по време на днешното си посещение в Ню Йорк, предаде унгарската новинарска агенция МТИ.
Унгарското външно министерство цитира Сиярто, който приветства началото на преките руско-американски консултации, целящи да подновят сътрудничеството между двете страни и да сложат край на войната в Украйна.
„Добрите американско-руски отношения са винаги от полза за световната сигурност“, заяви той. „Ако има руско-американско сътрудничество, основано на взаимно уважение, оценено като ефективно от двете страни, това е добре за света. Това прави света по-безопасно място“, допълни той.
„Мисля, че това са добри новини, най-добрите за последните месеци. Руско-американските консултации се провеждат в Рияд и вярвам, че има по-голям шанс от всякога след три години война най-сетне да настъпи мир“, заяви Сиярто.
Френски официални представители казаха, че Франция планира втора среща за Украйна и за обсъждане на европейската сигурност, като този път на нея са поканени европейски страни, които не присъстваха в срещата, проведена вчера, както и Канада, която е съюзник от НАТО, предаде Ройтерс, като се позова на френски официални представители. Втората среща ще бъде утре.
На нея са поканени Норвегия, Канада, трите балтийски държави – Литва, Латвия и Естония, Чехия, Гърция, Финландия, Румъния, Швеция и Белгия.
Някои от представителите на тези страни могат да участват в срещата чрез видеоконферентна връзка. България е една от тях.
На фона на проведените вчера срещи, Русия атакува Украйна
Украинските въоръжени сили заявиха днес, че Русия е атакувала Украйна със 167 дрона и две ракети тази нощ, предаде Ройтерс.
Украинските военновъздушни сили са свалили 106 дрона, а други 56 дрона не са стигнали до набелязаните цели.
Въздушното нападение е било отразено от украинската авиация, зенитно-ракетните войски, подразделенията на войските за радиоелектронна борба и от мобилни огневи групи на военновъздушните сили и на въоръжените сили, отбелязва украинската новинарска агенция Укринформ.
Руската атака е нанесла щети в Одеска, Киевска, Сумска, Черкаска и Запорожка област, допълва Укринформ.
Източник: БТА