Начало Водещи Справедлив ли е „мирният“ план на Тръмп за Украйна?

Справедлив ли е „мирният“ план на Тръмп за Украйна?

94
Доналд Тръмп, Володимир Зеленски и Владимир Путин
Снимка: AP/БТА

От началото на руската инвазия в Украйна през 2022 г., международната общност търси начини за постигане на устойчив мир. Последното развитие в тази посока идва от американският президент Доналд Тръмп, чийто екип представи „окончателно предложение“ за рамка за мир между Русия и Украйна. Документът, представен на украински официални лица миналата седмица в Париж, е едностранен и съдържа условия, които изглеждат силно изгодни за Русия, информира „Аксиос“.

Според доклад на „Аксиос“, предложението включва американско признаване на Крим като част от Русия, както и неофициално одобрение на руското контролиране на почти всички територии, окупирани след началото на инвазията. Освен това се настоява Украйна да не става член на НАТО – ключово искане на Кремъл от самото начало на конфликта.

Съобщава се също, че Путин е предложил замразяване на конфликта по сегашните фронтови линии – стъпка, която може да затвърди руския контрол върху спорните територии. Въпреки това, руският президент е отхвърлил идеята за присъствие на европейски мироопазващи сили на украинска територия, което би могло да бъде една от малкото реални гаранции за сигурност за Украйна.

Източник, близък до украинското правителство, заяви, че Киев разглежда предложението като силно пристрастно към Русия: „Предложението казва много ясно какви осезаеми придобивки получава Русия, но само неясно и общо казва какво ще получи Украйна.“

Какво получава Русия съгласно предложението на Тръмп:

  • „Де юре“ признаване от страна на САЩ на руския контрол върху Крим;
  • „Де факто признаване“ на руската окупация на почти цялата Луганска област и окупираните части на Донецка, Херсонска и Запорожка област;
  • Обещание, че Украйна няма да стане член на НАТО. В текста се отбелязва, че Украйна може да стане част от Европейския съюз;
  • Отмяна на санкциите, наложени от 2014 г. насам;
  • Засилено икономическо сътрудничество със САЩ, особено в енергийния и промишления сектор.

Какво получава Украйна по предложението на Тръмп:

  • „Силна гаранция за сигурност“, включваща ad hoc група от европейски държави и евентуално съмишленици от неевропейски държави. Документът е неясен по отношение на начина, по който ще функционира тази мироопазваща операция, и не споменава за никакво участие на САЩ;
  • Връщане на малката част от Харковска област, която Русия е окупирала;
  • Безпрепятствено преминаване на река Днепър, която минава по протежение на фронтовата линия в някои части на Южна Украйна;
  • Компенсации и помощ за възстановяване, въпреки че в документа не се посочва откъде ще дойде финансирането.

Ако тези условия бъдат приети, това ще изисква огромни отстъпки от страна на украинския президент Володимир Зеленски. Той многократно е подчертавал, че няма да приеме легитимирането на руската окупация – нито на Крим, нито на териториите в източните региони на страната. В този контекст, предложението изглежда като капитулация, а не като компромис.

Докато украинската страна е подложена на силен политически и военен натиск, Тръмп демонстрира привидна мекота към Кремъл. Поведението му още от встъпването му в длъжност показва ясно разграничение в подхода му към лидерите на двете страни – Зеленски е подложен на постоянен натиск, докато Путин получава любезност и дипломатическа сдържаност. Така предложеният мирен план не изглежда като резултат от безпристрастно посредничество, а по-скоро като оферта, обслужваща руските и американските интереси.

Още международни новини – четете тук