Начало Водещи Според служебната власт видеонаблюдението е осигурило честността на вота

Според служебната власт видеонаблюдението е осигурило честността на вота

54
Избори
Снимка: БТА

На фона на заявките за касиране на изборите заради манипулации, служебното правителство и ЦИК защитиха честността на вота. Според институциите видеонаблюдението е осигурило прозрачност на изборите, а за нарушенията на изборния процес отговорността беше хвърлена на фирмите, които осигуряват машинното гласуване.

Видеонаблюдението като процес, покрил над 99 % от секциите, е осигурил в пълна степен честността на вота, след като това е единственият аргумент, с който се черпят възражения и жалби.

Това каза министърът на иновациите и растежа и координатор на органите на изпълнителната власт по изборните въпроси Росен Карадимов. Заедно с министъра на електронното управление Валентин Мундров дадоха брифинг за организацията на видеонаблюдението в реално време и видеозаснемането след края на изборния ден на 27 октомври.

Всички проблеми, които възникнаха в последните дни, свързани с жалби, оспорвания, коментари, са свързани, и аргументите за тях се черпят от видеонаблюдението“, каза министър Карадимов.

Относно хартията за машините за гласуване Карадимов заяви, че при тези избори се е доказало, че законодателната промяна от 2022 г. – хартията да бъде поверена единствено на печатницата на БНБ, е изключително правилно решение и насочено към превенция на манипулации при машинното гласуване.

„Ако доставката на хартията се извършва от фирмата, избрана да извърши подготовката на машините, то тогава има значителна концентрация на процеси в едно лице. Затова следва да има разделение на функциите в процеса, за да има контрол“, каза Карадимов.

„Твърденията за лошо качество могат да се определят като тежки спекулации. На този вот има дефектирали 125 машини. Причината не може да се търси в качеството на хартията“, добави той.

По думите му правителството няма информация и „не е длъжно да има информация“ дали частта от Обществената поръчка, обявявана от ЦИК, е изпълнена – дали е изпълнена пълна профилактика на периферията на машините.

„Като българин, виждайки кухнята на изборния процес, не можех да повярвам, че най-свещеният суверенитет на една държава – изборният процес, е поверен на две частни фирми. Едната , която съхранява машините и другата, която осигурява работата на тези машини“, каза още министър Карадимов.

„Прозрачността беше основен акцент в дейностите, свързани с изборите, от МЕУ, каза министър Мундров.

„Видеозаснемането и излъчването при преброяването на бюлетините в СИК е допълнителен инструмент за гаранция на прозрачността на вота,“ подчерта министър Мундров.

Той посочи, че видеонаблюдението е надградено и резултатите от това са видими. Включително картината от живото излъчване е с по-високо качество, каза Мундров.

Той посочи, че в над 98 % от секциите е имало видеоизлъчване при броенето. Излъчване е имало в 11 400 секции от 11 626. При предходните избори този процент е бил 95 %, уточнява БНТ.

„Записи липсват от 60 устройства като това е от малки населени места предимно“, каза още той.

В същото време ЦИК взе решение председателите на секционните избирателни комисии, в които изобщо не са били пуснати устройствата за видеонаблюдение, да бъдат глобени.

Според Изборния кодекс санкцията, която може да бъде наложена, е от 20 до 200 лева.

Става дума за 60 секции – нарушители, става ясно от информацията, пратена на ЦИК от държавното дружество „Информационно обслужване“.

Според информацията там не само не е имало излъчване на живо, не само че не са намерени записи от видеонаблюдението, ами и устройствата въобще не са били стартирани.

Видеонаблюдението е осигурило в пълна степен честността на вота, заради него има възражения и жалби, заяви министър Карадимов

Председателят на ЦИК Камелия Нейкова коментира, че комисията ясно е разписала и в методическите указания кой отговаря за стартирането на записа, а това е председателят на СИК.

ЦИК реши да се изпрати информацията за конкретните секции на районните избирателни комисии с указания до края на тази седмица да съберат необходимата информация и да съставят актове за установяване на нарушения на председателите на тези секционни комисии.

Така ЦИК избяга от темата за същинските нарушения на тези избори,

установени от видеонаблюдението.

В четвъртък репортерът от БНТ Милена Кирова показа как гласове за партия „Величие“ не са вписани в правилната графа на протоколите, което се установява при проверка на записите и качените онлайн протоколи.

На партията не ѝ достигнаха точно 21 гласа, за да мине бариерата от 4% и да влезе в НС. Именно част от тях БНТ ви показа.

В друг репортаж на Тереза Кънчева, Альоша Шаламанов и Мая Димитрова националната телевизия как член на секционна избирателна комисия номер 4 в Белица попълва бюлетини за „ДПС – Ново начало“ и ГЕРБ-СДС.

Този случай стана повод за образуване на досъдебно производство.

В петък Альоша Шаламанов показа как „на Краси му трябват 300 гласа“ в секция в Гърмен.

За никой от тези случаи обаче ЦИК не гласува наказание в техните компетенции.