Шест партии влизат в 51-вото Народно събрание, „Продължаваме Промяната-Демократична България“ и „Възраждане“ ще си оспорват второто място, а „Има такъв народ“ са на ръба да влязат в парламента.
Това показва национално проучване, реализирано съвместно от bTV и „Маркет Линкс“, проведено сред 1011 пълнолетни в страната в периода 25 септември – 1 октомври.
Проучването беше представено в ефира на bTV, където преди това гост беше Тошко Йорданов. Видимо провокиран от резултатите в проучването, той попита водещите защо телевизията се държи като „социална организация“ и плаща на социологически агенции, които показват неверни резултати.
Според проучването лидерското място е за ГЕРБ-СДС с малко над 23%.
За второто място – битката е между „ПП-ДБ“ и „Възраждане“, съответно с 14,1-о и 13,3 на сто. Разликата е 0,8%.
Проучването показва, че и двете крила на ДПС биха били част от новия парламент.
Коалицията около Ахмед Доган „Алианс за права и свободи“ води с близо 8,4 на сто пред формацията около Делян Пеевски „ДПС – Ново начало“, която получава 6,4% подкрепа от решените да гласуват.
„БСП – Обединена левица“ получава 5,3% от всички гласуващи, а „Има такъв народ“ получава подкрепата на 3,4 процента, като на този етап според социолозите от „Маркет Линкс“ партията не преминава четири-процентната бариера за влизане в 51-ото НС. „Величие“, според социологическото изследване, също не намират място в бъдещия парламент, но това може да се промени, тъй като около 20-25% от българите взимат решение за кого да гласуват в последната седмица преди избори, а около 18-20% устойчиво решават в последните два дни“, посочи социологът Добромир Живков, цитиран от БНР.
Резултатите от проучването показват още, че 48% от анкетираните казват, че купеният и контролиран вот ги обезсърчават да гласуват.
А 55 на сто очакват на тези избори да има повече контролиран и купен вот.
Според нагласите на българските граждани на тези избори отново се очаква сериозен дял купен вот и този феномен води до демобилизация на тяхното желание да гласуват.
По думите на Добромир Живков има отделни сигнали за повишаване на избирателната активност, но ако предизборната кампания продължава да бъде напрегната и негативна, това би направило активността още по-ниска.