Начало България Спешни мерки срещу коклюш: Бебетата ще могат да бъдат ваксинирани по-рано

Спешни мерки срещу коклюш: Бебетата ще могат да бъдат ваксинирани по-рано

94
онлайн ваксинация

Министерството за здравеопазването реши първата имунизация срещу коклюш да бъде предложена по-рано, само месец и половина след раждането, вместо след втория месец на бебето, както е текущото практикувано в Имунизационния календар. Това беше решено по време на среща в Министерския съвет, участвали бяха служебният министър-председател Димитър Главчев, министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева, заместник-министъра на образованието и науката Емилия Лазарова и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

Причината за това решение е, че най-много случаи на заболели от коклюш в момента се регистрират при деца под една година, а усложненията при новородените са по-чести.

Министър Кондева подчерта, че ситуацията се следи внимателно, а увеличението на броя заболели не е изненада за експертите, тъй като такива вълни на заболяемост са обичайни между трети и пети години. Тази информация беше потвърдена и от Кунчев, който посочи, че увеличението на случаите е усетено още от средата на миналата година в различни страни в Европа и по света. В България регистрираните случаи на коклюш до момента са 314, в сравнение с четири за същия период през 2023 година.

На срещата беше обсъдена и организацията в детските градини и училищата, където деца със симптоми на коклюш не трябва да бъдат допускани. Властите приканват родителите също да бъдат отговорни и при най-малки съмнения заразата да спре, децата да не ходят в учебните заведения и да потърсят медицинска помощ.

Емилия Лазарова отбеляза, че Министерството на образованието и науката проследява внимателно положението и събира информация за карантинираните класове от Регионалните управления на образованието всеки ден. МОН е готово да реагира в случай на увеличение на заболеваемостта и при необходимост да бъде въведено дистанционно обучение за отделни класове. Премиерът Главчев изрази увереност, че Държавните зрелостни изпити и Националното външно оценяване ще се проведат нормално и няма да има деца, които да пострадат.

Министър-председателят се наложи като доволен от предприетите действия и смята, че институциите са готови. Той заяви: „Можем да успокоим обществото, имаме готовност да се справим.“

Децата под една година, заболели от коклюш, са 38, според доктор Кремена Пармакова, началник на отдел „Надзор на заразните болести“ към Министерството на здравеопазването. Проф. Ива Христова, директор на Националния център за заразни и паразитни болести, коментира, че до месец болните от коклюш ще бъдат поне хиляда.

Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев заяви седмицата минала в Министерския съвет, че не се очаква масово разпространение на коклюш сред по-възрастните хора. Коклюшът е бактериално заболяване, което се лекува успешно с антибиотици и когато се диагностицира навреме, протича леко, каза Кунчев. Той напомни, че имунизационният план за децата в България включва ваксиниране с шесткомпонентна ваксина на два, три, четири месеца, след това с петкомпонентна ваксина на две години, с четирикомпонентна ваксина на четири години и с трикомпонентна ваксина на 12 години.

Държавният здравен инспектор съветва, че при наличие на кашлица повече от седмица или две, която не се поддава лесно на лечение, трябва да бъде направено изследване за коклюш.

Причинителят на коклюш циркулира в България, като до миналата седмица най-силно в София и захарозападната част на страната, докато през последните дни случаи на коклюш се откриха в областите Плевен, Хасково и Велико Търново.

Коя е поредната викторианска болест, която се завръща?