Начало Свят Смесица от радост от падането на Асад и притеснения за бъдещето: Какво...

Смесица от радост от падането на Асад и притеснения за бъдещето: Какво се случва в Сирия?

34
Сирийци стоят върху изоставен танк на силите на Дамаск
Сирийци стоят върху изоставен танк на силите на Дамаск. Снимка: АП/БТА

Ислямисти и бойци от различни страни поздравиха сирийските бунтовници за победата си над режима на Башар Асад, без значение на идеологическите различия и несигурността за бъдещите религиозни ограничения в Дамаск, информира вестник „Гардиън“.

Подкрепата за групировката „Хаят Тахрир аш Шам“ от сирийските бунтовници предполага сливане на националната и религиозната идеология, което ще послужи като пример за други ислямистки организации, коментира изданието.

Анализатор от Аман посочва, че „Мюсюлманското братство“ вижда групировката като модел за бъдещото управление.

Въпросът дали сирийските бунтовници могат да възстановят държавата си след свалянето на Асад е основен, коментира „Вашингтон пост“.

Една от ключовите задачи за бунтовниците ще бъде да разсеят страховете, че ще заменят Асад с авторитарно управление.

Организацията „Хаят Тахрир аш Шам“ се разширява и разширява зоната си на контрол, развивайки се от малък консервативен анклав до голяма територия с различни етноси, отбелязва вестникът.

Групировката трябва да гарантира политическо отражение на всички малцинства и групи, които помогнаха за свалянето на Асад, допълва изданието.

Според вестникът, иранският лидер обвини САЩ и Израел за падането на Асад, което представлява исторически удар за Иран и обръща линиите за доставка на „Хизбула“, подкрепяна от Техеран.

Свалянето на Асад доведе до нови борби между въоръжените групировки в Сирия, отбелязва друг вестник.

САЩ започнаха дипломатически инициативи за стабилизиране на ситуацията след падането на Асад, но ситуацията се усложнява, тъй като „Хаят Тахрир аш Шам“ е обявена за терористична от САЩ и ООН.

Европейски политици изразиха желание сирийците, които живеят в Европа, да се завърнат обратно в родината си, с цел намаляване на имиграцията, коментира изданието.

След свалянето на Асад, няколко европейски държави спряха разглеждането на молби за убежище от сирийци, пише вестникът.

В същото време сирийците в Европа изразяват радост, притеснения и разочарование от политическите дискусии в Европа за бежанците, споделя изданието.

Източник: БТА