Начало Пари Скромно увеличение на световното производство на пшеница през 2025 г. предвижда ранната...

Скромно увеличение на световното производство на пшеница през 2025 г. предвижда ранната прогноза на ФАО

24
Скромно увеличение на световното производство на пшеница през 2025 г. предвижда ранната прогноза на ФАО

Според последния отчет на Организацията за прехрана и земеделие на ООН (ФАО), световното производство на пшеница за 2025 година се очаква да достигне 796 милиона тона, което е увеличение от около 1% спрямо миналата година.

Прогнозата се основава на подобрени очаквания за производството в Европейския съюз, особено във Франция и Германия, където се очаква увеличение на засяването на мека пшеница. Въпреки това, проблеми като сушата в Източна Европа и превишените валежи на запад могат да доведат до намаление на добивите. В САЩ се очаква увеличение на обработваемите площи с пшеница, но условията на суша може да доведат до лек спад в реколтата на зимните посеви.

Прогнозите показват, че производството на ориз ще постигне нов рекорд от 543 милиона тона за периода 2024/25 година, главно поради добрите перспективи в Индия и благоприятните условия в Камбоджа и Мианмар.

ФАО също така повишава очакванията си за глобалното производство на зърнени култури за 2024 година до 2,842 милиарда тона, което е леко увеличение спрямо предходната година.

Очаква се глобалното потребление на зърнени култури за сезон 2024/25 година да достигне 2,867 милиарда тона, което представлява увеличение от 1% спрямо миналата година, предимно заради рекордното потребление на ориз. Консумацията на пшеница вероятно ще остане стабилна, а намалянето в хранителната консумация ще бъде компенсирано от растежа в индустриалното потребление, особено в Китай.

ФАО прогнозира спад от 1,9% в световните запаси от зърнени култури. Прогнозираният краен брой запаси за 2025 година е 869,3 милиона тона, като по-големите наличности в Русия и Украйна ще бъдат компенсирани от намалянето в други региони. Прогнозите показват, че световното съотношение на запасите към употребата ще спадне до 29,9%, което все още осигурява комфортно предлагане.

Освен това, ФАО коригира своята прогноза за глобалната търговия с зърнени култури до 484,2 милиона тона, което представлява спад от 5,6% спрямо предишния сезон, поради различната динамика на износа.