Начало Водещи СЗО: Маймунската шарка не е нов ковид

СЗО: Маймунската шарка не е нов ковид

59
Маймунска шарка
Снимка: Pixabay

Маймунската шарка, без значение дали е новият или старият щам, не е нов ковид, тъй като властите знаят как да контролират разпространението ѝ, каза днес регионалният директор на Световната здравна организация (СЗО) за Европа Ханс Клуге, цитиран от Ройтерс, пише БТА.

„Можем и трябва да се справим с маймунската шарка заедно“, заяви Клуге на брифинг за медиите.

„И така, ще изберем ли да въведем системите за контрол и елиминиране на маймунската шарка в световен мащаб? Или ще навлезем в поредния цикъл на паника и пренебрежение? Начинът, по който ще реагираме сега и през следващите години, ще се окаже критично изпитание за Европа и света“, добави той.

Клуге заяви, че фокусът върху новия щам дава на Европа възможност да се съсредоточи върху стария щам, който е по-лек, включително чрез по-добри съвети и наблюдение на общественото здраве.

Новият щам на маймунската шарка предизвиква тревога в света, тъй като изглежда, че се разпространява по-лесно чрез рутинни близки контакти. Миналата седмица в Швеция беше потвърден случай на този вариант, който се свързва с нарастваща епидемия в Африка. Установено бе огнище на заболяването в ДР Конго, което се разпространи и в съседни държави с 90 регистрирани случая.

Повече от 14 000 случая на нов щам на маймунската шарка са регистрирани тази година в Африка. При сегашната епидемия са починали най-малко 500 души.

Маймунската шарка е вирусно заболяване, което причинява обрив с мехури. Разпространява се чрез физически контакт със заразени хора или животни, както и чрез контакт със заразени материали. Въпреки че повечето пациенти се възстановяват напълно, заболяването може да бъде опасно за деца, бременни жени и хора със слаба имунна система.

В момента в европейския регион всеки месец се регистрират около 100 нови случая на новия щам.

В събота в телевизионно интервю вирусологът Тодор Кантарджиев каза, че няма опасност за България.

„Няма опасност не само в нашата страна. Мисля, че светът е доста далеч от една такава опасност. Не е нужно да се всяка страх. Опасността от внос и от епидемиологично разпространение е доста ниска“, поясни той.

Вирусологът припомни, че от 2022 г. насам има много случаи на това заболяване, но всички те са били изолирани много бързо, а пациентите са били лекувани ефективно.

„Това, което накара експертите на СЗО да обърнат вниманието на обществото към това заболяване, е свързано с повишаване на бдителността на здравните власти във всички държави“, посочи още проф. Кантарджиев, цитиран от bTV.

Още международни новини – четете тук