Начало Пари Свиневъдният бранш отчете положителен темп на развитие по време на международен форум...

Свиневъдният бранш отчете положителен темп на развитие по време на международен форум по актуални теми в сектора

34
Свиневъдният бранш отчете положителен темп на развитие по време на международен форум по актуални теми в сектора

По време на разискване на Международния форум „Съвременни тенденции в свиневъдството: Научни, пазарни и регулаторни аспекти“, проведен днес в Стара Загора, представителите на свиневъдството отчето положителен напредък.

Венцислав Славов, член на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалното свиневъдство в България, Димитър Михайлов, изпълнителен директор на Асоциацията на свиневъдите в България, и Вихрен Димитров, изпълнителен директор на свинекомплекс „Голямо Враново“, обсъдиха текущото състояние на сектора, проблемите и предизвикателствата, с участието на заместник-министър Стефан Бурджев и ректор на Тракийски университет (ТрУ) – Стара Загора, проф. Добри Ярков.

В България 53% от населението предпочита свинско месо, 42% пилешко, а 5% говеждо. За 2024 г. прогнозираният брой на свинете в страната е 700 000, включващи 176 000 малки прасенца и 71 000 свине за разплод. През миналата година бяха заклани над 1,2 млн. прасета, от които произлязоха около 83 000 тона месо. Димитър Михайлов определи тези данни като значителен успех в сравнение с предходните години.

На световно ниво свинското месо се консумира в най-големи количества. От години сме нетен вносител на свинско месо, като около 70% от него е вносно, предимно от Западна Европа, а останалите 30% са местно произведени. Венцислав Славов подчерта, че броят на свинете е намалял драстично от над 4 милиона в началото на 90-те години. „Доста свиневъдни комплекси останаха без дейност след промените и количеството на произведените прасета рязко спадна. В момента наблюдаваме подем в бизнеса благодарение на инвестиции и усилия за възстановяване на сектора“, добави той. Новите технологии и породи вече се внедряват, което води до по-добри производствени резултати и конкурентоспособност.

В дискусията беше обърнато внимание на последиците от африканската чума, която почти унищожи сектора. Според Венцислав Славов, в момента са изградени мерки и секторът вече спазва строги правила. „Сега мерките за биосигурност в България са сред най-добрите в Европа“, добави той. Димитър Михайлов информира, че болестите оказват силно влияние върху цените на месото, като даде пример с шапа в Германия, което в началото на годината доведе до срив в цената.

Обсъдени бяха и най-значителните пречки пред сектора, включително необходимостта от дългосрочна държавна политика и недостиг на достатъчно големи кланици за месопреработка. „Имаме огромен потенциал за развитие в това отношение, което ще понижи себестойностите и ще увеличи стойността на продукцията“, заключи Димитър Михайлов. Той подчерта необходимостта от коопериране и окрупняване на сектора.

Вихрен Димитров акцентира на конкурентоспособността на българските свиневъди и посочи Испания като лидер в индустрията, с 75 милиона прасета. „На последното изложение успяхме да надмине испанските производители с новия си хибрид – порода ‘Черен ангел’, чиято развъдна дейност очакваме да бъде разрешена“, каза Димитров. Проф. Добри Ярков от ТрУ-Стара Загора отбеляза, че работят за запазването на традиционната източнобалканска свиня, която е на ръба на изчезването.

Свиневъдите бяха единодушни, че с настоящия темп на развитие, страната ни може да навакса и дори да изпревари лидерите в бранша за 5-10 години. „Необходимо е да търсим нишови пазари и да изградим модерни кланици. В момента цената на живото месо в България е много ниска, но трябва да се насочим към международния пазар и браншовата кооперация. Държавата може да ни помогне с данъчни облекчения“, подчерта Вихрен Димитров.

Заместник-министърът на земеделието и храните, Стефан Бурджев, се включи в дискусията, като подчерта важността на стратегическото планиране за всяка индустрия. „Имаме ангажимент да подкрепим развитието на всички сегменти в животновъдството. Геополитическите обстоятелства оказват влияние и държавата трябва да поеме инициатива, за да осигури продоволствена сигурност. Ще разгледаме внимателно предложените идеи и ще работим за подобряване на ситуацията“, заяви Бурджев на участниците във форума.