Начало Свят САЩ и Израел започнаха ударите срещу Иран, без да информират предварително европейските...

САЩ и Израел започнаха ударите срещу Иран, без да информират предварително европейските съюзници, каза Антонио Коща пред Европейския нюзрум

39
САЩ и Израел започнаха ударите срещу Иран, без да информират предварително европейските съюзници, каза Антонио Коща пред Европейския нюзрум

От политическа перспектива, председателят на Европейския съвет, Антонио Коща, заяви, че действията на САЩ и Израел срещу Иран са извършени без уведомяване на техните партньори. Това стана ясно в интервю за Европейския нюзрум, платформа за сътрудничество между новинарски агенции от 23 европейски държави, сред които и БТА. „Ситуацията отключва значителен риск от ръст на международното напрежение и нестабилност в Близкия изток“, подчерта той по време на разговора с журналисти от седем агенции.

Коща призова за избягване на ескалацията на конфликта и спазване на международното право и принципите на ООН, подчертавайки значението на дипломацията.

„Като председател на Европейския съвет, е важно да осмислям ситуацията от политически аспект. САЩ и Израел действат без да информират своите съюзници. Това улеснява появата на висок риск от увеличаване на международното напрежение и нестабилност в региона на Близкия изток. Европейската сигурност е под заплаха, включително икономическата сигурност и задълбочаване на хуманитарната криза. Ако вземем предвид историята, съществува и опасност от нарастващ тероризъм. Затова призоваваме всички страни да действат с отговорност, да се придържат към международното право, особено принципите на ООН, и да се стремят към мирно разрешаване на конфликта. Осъждаме действията на Иран срещу съседите му в Близкия изток и Персийския залив, а също така акцентираме на нуждата Израел да координира с ливанското правителство усилията за спиране на военната активност на „Хизбула“ и да положи усилия за бързо приключване на войната“, добави той.

На въпрос дали ЕС остава сам в защитата на тези принципи, Коща отговори: „Не. Тези принципи са общи, универсални за международното право. Изслушвайки различни международни участници, установявам, че те споделят позицията на Европейския съюз“.

„ЕС защитава международното право и многостранността. Съществуването на единодушие по основни цели е от значение: международната общност не може да позволи на Иран да разработва ядрени оръжия; стабилността в Близкия изток трябва да бъде осигурена, особено с оглед на защитата на свободата на корабоплаването. Това е нашето общо становище“, подчерта председателят на Европейския съвет.

Относно ситуацията в Ормузкия проток, той отбеляза, че проблемите там са резултат от конфликта между САЩ, Израел и Иран, в който ЕС не участва.

Коща акцентира, че Гърция, Франция, Италия, Испания и Нидерландия бързо разположиха свои отбранителни сили в подкрепа на Кипър, за да реагират на нападенията срещу британската военновъздушна база в Акротири. „Това доказва нашата способност да действаме независимо и да защитаваме европесйката територия“, подчерта той, добавяйки, че „договорът е ясен – член 42.7 е свързан с взаимна защита между всички държави членки“ на ЕС.

Коща отбеляза, че настоящата ситуация налага ЕС да продължи инвестициите в енергийния преход. Според него, съюзът не може да разчита на вносна енергия и трябва да акцентира на развитието на собствено производство, включително на възобновяеми източници и ядрена енергия, с цел увеличаване на стратегическата самостоятелност. В дългосрочен план, увеличаването на вътрешното производство е най-ефективният начин за намаляване на разходите за енергия. Той посочи, че регионите с най-ниски разходи за енергия в Европа са тези с най-силно местно производство, като Иберийския полуостров и северните държави.

„Тази криза е драматичен и предизвикателен момент за международния ред, основан на правила, и оказва значително влияние върху цените на енергията. Призоваваме Европейската комисия да предложи набор от временни и целенасочени мерки, за да отговори на увеличението на цените на енергията,“ подчерта Коща.

В същото време, председателят на Европейския съвет подчерта, че е наложително да се продължи политическият импулс, получен по време на срещата в Алден Бисен в Белгия, с цел завършване на единния пазар, опростяване на правилата и увеличаване на инвестициите. Тези мерки целят да помогнат на европейските компании да се разширят и да увеличат своята конкурентоспособност на глобалния пазар. Планирано е до края на 2027 г. реализация на инициативата „Една Европа – един пазар“.

Относно отношенията с Русия, Коща отбеляза, че нормализирането им в момента не е приоритет. Той подчерта, че стратегията на ЕС остава фокусирана върху редуцирането на зависимостта от руски енергийни ресурси. В бъдеще обаче ще бъде важно да има диалог с Москва по въпросите на европейската сигурност и мира в Украйна. За момента, Европа трябва да подкрепя усилията на Доналд Тръмп за постигане на справедлив и траен мир и да продължи да оказва икономически натиск върху Русия, като в същото време подкрепя Украйна.

„Отношенията с Русия не са в дневния ред. Но в бъдеще ще трябва да подновим диалога с Русия – не по въпросите на енергията, а по темите за европейската сигурност и мира в Украйна. Това ще стане в определен момент, но не сега. Не трябва да подриваме усилията на Тръмп за постигане на справедлив и устойчив мир. В случай на провал, Европа трябва да е готова да поеме инициатива. Понастоящем, нашият фокус е върху увеличаването на икономическия натиск върху Русия и продължаващата подкрепа за Украйна,“ добави Коща.

Коща също така коментира заема от 90 милиарда евро за Украйна, подчертавайки, че решението е взето единодушно в рамките на ЕС. В случай на отказ на някои държави да участват, заемът може да бъде реализиран чрез засилено сътрудничество между останалите, уточни председателят на Европейския съвет. Той изрази увереност, че Унгария ще спази своите ангажименти.

Антонио Коща коментира и процеса на разширяване на ЕС. Той подчерта, че това остава основен приоритет както за Украйна и Молдова, така и за страните от Западните Балкани. „Черна гора, например, иска да стане следващата страна членка през 2028 г. Кандидатите обаче трябва да удовлетворят всички критерии от Копенхаген, тъй като присъединителният процес се основава на заслуги и нужда от значими реформи,“ добави той.

Председателят на Европейския съвет настоя, че ЕС трябва да запази своето единство, като същевременно прояви гъвкавост относно различните нива на интеграция между държавите членки. Той отбеляза, че в момента ЕС функционира с разнообразна степен на интеграция, тъй като не всички държави са част от Шенген зоната или еврозоната. Според него, подобна гъвкавост може да бъде запазена и занапред, без да се поставя под въпрос единството на съюза.

„Основната ни цел е да запазим единството на ЕС и да гарантираме „единство в многообразието“. Идеята за многофункционална структура е положителна. Не съм привърженик на термини като „Европа на две скорости“ или „концентрични кръгове“, но факт е, че съюзът вече функционира на различни нива на интеграция,“ завърши той.