Начало Култура Романът „Аз, която не познах мъжете“ от Жаклин Харпман се възражда 30...

Романът „Аз, която не познах мъжете“ от Жаклин Харпман се възражда 30 години след издаването си

39
Романът "Аз, която не познах мъжете" от Жаклин Харпман се възражда 30 години след издаването си

Репринтът на „Аз, която не познах мъжете“ от белгийската писателка Жаклин Харпман отбелязва значимо възраждане на антиутопичния феминистки роман, който спечели похвали от критиците през 1995 г. и отново стана популярен в социалните медии преди няколко години, съобщава АФП.

След като британски и американски издатели публикуваха книгата, френската компания Stock представя отново тази завладяваща история, в която главната героиня съществува без ясно определено минало или бъдеще в странен и опустошителен свят, който първоначално потиска, а по-късно обърква.

Романът отново привлича внимание във Франция, след като стана „вайръл“ в англоговорящите страни благодарение на платформи като ТикТок и Инстаграм.

The Cut, онлайн издание на списание „Ню Йорк“, го сравнява с класическия роман „Разказът на прислужницата“ от канадската писателка Маргарет Атууд.

„Не е ясно как точно стана така“, споделя литературният журналист, който наблюдава множество млади читателки, които декларират, че това е една от любимите им книги.

Жаклин Харпман е на 66 години, когато публикува своя девети роман „Аз, която не познах мъжете“. Тя вече има значителна известност в литературния свят.

Авторката и психоаналитичка от Брюксел достига до финала на френската литературна награда „Фемина“, както направи и четири години по-рано с „Плажът в Остенде“. Загубила е, но все пак печели награда „Медичи“ през 1996 г. с „Орланда“.

След смъртта на Жаклин Харпман през 2012 г. творбите й привлекат интереса на изследователи. Тя, заедно с французойките Нина Бурауи и Маргьорит Юрсенар, е сред осемте авторки, изследвани в докторска дисертация на тема „Конструиране на женски идентичности“ в литературата след 1950 г.

Темата за идентичността, особено в контекста на женската, е основна в творчеството на Жаклин Харпман. Нейният класически и изключително фин стил контрастира с дълбоките и провокативни въпроси, разглеждани в нейните сюжети.