Начало България Първият випуск киберспециалисти за армията получиха лейтенантски пагони

Първият випуск киберспециалисти за армията получиха лейтенантски пагони

74
Първият випуск киберспециалисти за армията получиха лейтенантски пагони

Първият випуск киберспециалисти на Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна получиха днес лейтенантските си пагони. По традиция тържественият ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите от випуск 2024 „Цар Симеон Велики“ съвпадна с кулминацията на честванията по повод създаването на българските Военноморски сили. Лейтенантите бяха поздравени от служебния министър на отбраната Атанас Запрянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Тържеството уважиха председателят на парламентарната комисия по отбрана Христо Гаджев, висши офицери, депутати, областният управител на Варна Андрияна Андреева, кметът Благомир Коцев, военни аташета, много граждани.

Днес произвеждаме не просто лейтенанти, а лидери, които ще ръководят с чест, отговорност и преданост към България, посочи в обръщението си към младите офицери началникът на ВВМУ флотилен адмирал проф. Боян Медникаров. Той подчерта, че истинските водачи вдъхновяват, мотивират и служат за пример на подчинените си. Вие сте бъдещето на нашия флот и армия, затова трябва да бъдете модел на професионализъм, почтеност и морал, помнете, че да служите на България е привилегия и голяма отговорност, се обърна Медникаров към лейтенантите.

Той допълни, че във випуска „Цар Симеон Велики“ има 31 курсанти, като сред тях са и първите завършващи специализацията „Киберсигурност“. Медникаров припомни, че тя бе създадена преди 5 години в отговор на динамично променящия се свят и новите предизвикателства, като в нея се подготвят експерти, отговарящи за информационната и мрежова сигурност на системите на министерството на отбраната и на армията.

С „добре дошли“ в редиците на българската армия и на ВМС приветства младите лейтенанти началникът на отбраната. Адмирал Ефтимов изрази увереност, че те са подготвени да бранят националната сигурност, суверенитета и независимостта на България с интелект, отговорност и воля. Той призова офицерите да поддържат високо ниво, тъй като те ще са тези, които ще преведат военния флот в новия етап от развитието му. „Командването на ВМС, на армията и на държавата се стремим да ви осигурим сравним стандарт за работа с вашите колеги от съюзните армии. Стремим се да изградим среда, която да провокира професионалните ви интереси чрез по-добра техническа обезпеченост и модерно въоръжение. Модернизацията на флота и на останалите видове въоръжени сили няма алтернатива,“ посочи Ефтимов. Той допълни, че ВВМУ е еталон за образователна институция в областта на морското дело, затова младите офицери трябва да отстояват авторитета на училището, където и да ги отведе службата.

С днешната церемония 145-те години славна история на ВМС се срещат с носителите на бъдещето, а бъдещите командири влизат в строя, символично поели заветите и знамената на славните си предшественици, посочи министър Запрянов. Той благодари на младите офицери за „високоморалния и отговорен избор“ да посветят живота си на българската армия и то във време, когато тя изпитва остър дефицит на човешки ресурси. Запрянов ги увери, че изборът им е правилен, а ръководството на министерството прави и ще прави всичко възможно да мотивира тяхната служба на отечеството. По думите му се подготвя чувствително увеличение на заплатите, нови социални придобивки, както и технологическа модернизация и обновление, които да станат източник за професионална гордост и мотивация за военнослужещите. Министърът изрази увереност, че новите лейтенанти ще се справят със задачите по усвояването на нова техника и въоръжение, изграждането на отбранителните способности на страната ни и реализирането на съюзническите ни ангажименти по укрепването на Черноморската сигурност. Той се аргументира с това, че те са възпитаници на елитно училище, с международен авторитет, за който принос има командният и академичният състав на ВВМУ.

След церемонията варненци и гостите на града имаха възможност да гледат демонстрации на спецчастите на ВМС заедно с екипажи на кораби и вертолети. Те включваха маневри на висока скорост на бързоходни моторни лодки, приводняване на парашутисти и представяне на бойните умения на българските „тюлени“.