Начало България Проучихме южната част на източното крило на римските императорски терми в антична...

Проучихме южната част на източното крило на римските императорски терми в антична Рациария, каза доц. Здравко Димитров

59
Проучихме южната част на източното крило на римските императорски терми в антична Рациария, каза доц. Здравко Димитров

Проучихме цялата южна част на източното крило на римските императорски терми, които са най-големият архитектурен комплекс в антична Рациария, известен досега. Това каза ръководителят на археологическите разкопки на обекта доц. д-р Здравко Димитров.

По думите му е напълно възможно след години да се открият форума и други обществени сгради, но за момента това е най-големият комплекс и най-големите бани в България от всички епохи. Те се развиват на площ от почти 10 дка. По огромната си структура са сравними дори с баните на императорите Каракала и Диоклециан в Рим – най-големите терми в самата столица на Римската империя. Затова италианските археолози въвеждат термина „римски императорски терми“ –  защото са изграждани от римските императори с цел демонстрация на мощ и величие, която Римската империя безспорно е притежавала, отбеляза доц. Димитров.

В рамките на три месеца разкрихме още два декара от площта на термите, в които имахме възможност да проучим освен плана на архитектурната структура и етапите на неговата история. Изграждането му започва  в първата половина на III в. и продължава до средата на втората половина на IV в., когато баните са трансформирани в раннохристиянска базилика, допълни той. И уточни, че по това време става голяма промяна в религията – езическите култове вече са изоставени и в Рациария се създава епископски център. Дори има сведения, че един от епископите на Рациария – епископ Силвестър, участва в Сердикийския събор през 343 година. Една от църквите откриваме върху развалините на римските императорски терми. Последният етап е след хунските нашествия. Големият комплекс е напълно разрушен и изоставен, като през втората половина на V-VI в. е превърнат в малък квартал от жилищни сгради, каза доц. Димитров.

При проучванията достигнахме много сериозни научни резултати, като установихме трите етапа в живота на термите в най-южната част на източното крило, архитектурните структури и културните пластове, които им съответстват и са почти напълно запазени. До момента има над 1500 находки, от които над 1200 златни, сребърни, бронзови монети в периода от I в. до края на VI в., уточни ръководителят на разкопките.

Рациария е най-големият археологически обект в Северозападна България и най-важният от обществена гледна точка според археолозите.  С огромната запазеност на архитектурните си комплекси Рациария е изключително необходима на Видинска област за развитието на туризма и е обект от първостепенно национално значение, подчерта доц. Димитров. И допълни, че по тези причини за проучване на обекта тази година са отделени специално средства в размер на 400 хил. лв. Работихме повече от три месеца, като в разкопките участват 70 работници, 10 души археологически специалисти и много учени с интердисциплинарни дейности – реставратори, архитекти, геодезисти, нумизмати и др., допълни той.

Рациария е не само регионална, но и национална кауза. Така, както беше разрушавана и изоставена, сега държавата трябва да поеме своя ангажимент и всяка година да се отпускат средства, за да може да продължи проучването. Заедно с изследването на банята обучаваме сериозна група от млади хора – докторанти, няколко археолози от Софийския университет. Рациария е обект, който никога повече не трябва да бъде изоставен и трябва да се проучва ежегодно, отбеляза доц. д-р Здравко Димитров.