Начало Новини Проевропейските партии в Исландия водят в социологическите проучвания преди предсрочните избори

Проевропейските партии в Исландия водят в социологическите проучвания преди предсрочните избори

29
Проевропейските партии в Исландия водят в социологическите проучвания преди предсрочните избори

Проевропейските партии в Исландия водят в социологическите проучвания преди предсрочните избори в събота, сочат социологическите проучвания. Вотът може потенциално да върне отново на дневен ред членството в ЕС, въпрос разделящ исландското общество от години, предаде Ройтерс.

Темата за присъединяване към Евросъюза изплува отново в общественото пространство за първи път от повече от десетилетие, като това стана в рамките на предизборната кампания, а проучванията показват, че избирателите застават в мнозинството си зад проевропейските партии.

Според данните от изследванията членството в ЕС става все по-популярно, като малко над 45% от гласоподавателите са „за“, 35% са „против“, а останалите не са решили. До неотдавна присъединяването към Евросъюза се ползваше с много по-ниска подкрепа сред избирателите, отбелязват социолозите.

Промяната в нагласите отчасти се дължи на кризата с разходите за живот в Исландия, тъй като някои хора смятат, че членството в ЕС може да даде тласък на икономиката чрез намаляване на търговските бариери, докато присъединяването към еврозоната ще премахне проблемите с колебанията в курса на местната валута, посочва Ройтерс.

„Състоянието на икономиката винаги е това, което стои в основата на въпроса за ЕС. Инфлацията и лихвените проценти в Исландия са сравнително високи, което през годините периодично връща на дневен ред въпроса за еврото“, казва Ерикур Бергман, професор по политически науки в Университета в Бифрьост, Исландия. 

Икономиката на далечната северна страна пострада и от серия вулканични изригвания, довели до разселването на хиляди хора, скъпо инфраструктурно строителство и спад в туризма.

Въпреки статута си на страна извън ЕС Исландия е част от единния европейски пазар, Шенгенската зона и Европейската асоциация за свободна търговия (ЕФТА).

Увеличаването на подкрепата за членството в Евросъюза може да се обясни и с последиците от войната в Украйна.

„Хората гледат света и си казват: ами ние? Не трябва ли да се обвържем по-тясно с нашите съюзници?“, казва Йон Валдимарсон, бивш депутат и съосновател на проевропейската „Партия на обновлението“ (ПО).

Исландският премиер Бярни Бенедиктсон разпусна парламента през октомври и успя да се наложи изборите да се произведат на 30 ноември след разногласия между трите партии в управляващата коалиция.

ПО, която води в социологическите проучвания заедно със Социалдемократическия алианс, има желание да организира референдум за членството в ЕС, ако спечели изборите.

Социалдемократите обаче смятат, че произвеждането на плебисцит по въпроса би било прибързано, тъй като може да предизвика разделение в обществото.

„Не искам да бъда поставена в положение на премиер на правителство, което произвежда референдум дали да бъдат възобновени преговорите с ЕС, на който 52% са казали „Да“, а 48% са казали „Не“, посочи лидерът на социалдемократите Криструн Фростадотир пред Ройтерс.

Последните социологически проучвания показват, че двете партии заедно биха събрали 40% от гласовете. Валдимарсон заяви, че ако те сформират коалиция след изборите, в рамките на следващите четири години може да се произведе референдум дали да бъде направена първата стъпка към влизане в ЕС.

При положителен резултат ще започнат преговори с Брюксел, които евентуално ще бъдат последвани от втори референдум, на който ще се реши окончателно дали Исландия ще се присъедини към съюза, или не.

Исландия подаде заявление за членство в ЕС през 2009 г. след глобалната финансова криза. Преговорите обаче бяха прекратени през 2013 г.