Ако Брюксел предложи конструктивно решение за напредъка на Република Северна Македония в евроинтеграционния процес, правителството ще го приеме позитивно. В противен случай, според премиера Християн Мицкоски, „държавата и Балканите не са приоритет за настоящата брюкселска администрация“. Тези изявления бяха направени преди срещата на върха на Европейския съюз и Западните Балкани.
Мицкоски подчерта, че следим реформите съгласно мониторинга на ЕС и сме под неговата защита, но в Брюксел има политици, останали в миналото. Затова, докато сме на власт, няма да правим допълнителни отстъпки. Ако има желание за ново правителство, нека го формират. Ние няма да отстъпваме, защото не можем да бъдем заложници на „така стоят нещата“. Този подход ни доведе до настоящата ситуация, която не е желателна, нито за нас, нито за ЕС“, посочи Мицкоски.
Той отговори на въпрос от журналист относно очаквания за напредък в присъединяването към ЕС преди заминаването си за Брюксел във вторник.
Мицкоски потвърди, че страната ще продължи да насърчава европейските ценности и да извършва необходимите реформи, като подчерта, че е в пълна синхронизация с външната и отбранителна политика на ЕС.
Според него „напрежението между членовете на ЕС, както и с България и Гърция, е неудобно“.
Министърът на външните работи Тимчо Муцунски отбеляза, че Северна Македония е направила многобройни отстъпки, но все още се сблъсква с „възобновяване на ветото“.
„Ние призоваваме лидерите на ЕС и нашите стратегически партньори да определят ясен маршрут за напредъка на преговорите за пълноправно членство. Не е лесно, но намирането на решение, което гарантира сигурност и предсказуемост, е от решаващо значение за доверието в региона“, заяви Муцунски на пресконференция.
Той добави, че в последните месеци той и премиерът са представили идеите си за решение на международната сцена пред държавите членки на ЕС.
„Ние сме напълно синхронизирани с общата политика на ЕС и освобождение, ставайки първа страна в региона, сключила стратегическо и сигурностно споразумение с ЕС. Също така имаме сериозна програма за реформи. Доказахме ангажимента си към евроинтеграцията, но очакваме същата ангажираност от страна на другите. Що се отнася до външната политика, имаме ясни позиции, включително за конституционни промени и съмнения за нови ветования“, добави Муцунски.
На предстоящата среща на върха ЕС-Западни Балкани, делегацията ще бъде водена от Християн Мицкоски, който ще проведе и билатерални срещи с високите представители на ЕС и техните страни.