По 11 сигнала, получени на „зеления телефон“, са работили служителите от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Хасково през миналия месец, става ясно от отчета на официалния сайт на ведомството за май. Регионалната инспекция в Хасково отговаря за контрола по спазване на екозаконодателството в областите Хасково и Кърджали.
Единият от подадените сигнали касае пускането на дрон в близост до колония на лешояди в землището на кърджалийското село Гняздово. Той е препратен по компетентност на Областната дирекция (ОД) на МВР – Кърджали.
В други от съобщенията е дадена информация за паднали от гнездата си малки щъркели, наранена сова, оплетена в мрежи в река Върбица бяла чапла, кълвач, намерен в безпомощно състояние в двора на Езиковата гимназия „Васил Левски“ в Кърджали. Пострадалите птици са изпратени от екоинспекторите за лечение в Спасителния център за диви животни в Стара Загора.
Два от подадените сигнали през май касаят извършване на замърсяване на околната среда. За съобщено нерегламентирано натрупване на отпадъци в частен имот в село Минерални бани сигналът е препратен за реакция по компетентност на местната община.
Експертите, проверили на място сигнал за горене на отпадъци в района на Сточна гара в Хасково, са дали предписание за преустановяването на нерегламентираната дейност, и то е прекратено.
В началото на миналия месец РИОСВ съобщи, че за 2023 година в Областите Хасково и Кърджали с платформи са обезопасени общо 102 щъркелови гнезда. Най-много платформи за щъркелови гнезда са поставени в общините Димитровград и Харманли – по 28, следват община Хасково с 21 монтирани платформи и община Кърджали с 20. Най-малко метални приспособления са били поставени на електрически стълбове в общините Крумовград – шест и Момчилград – едно.