Днес депутатите гласуваха втория вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, който също като първия, се оказа неуспешен. Той бе за провал в борбата с корупцията. Убедителното му отхвърляне подчерта още веднъж, че повечето партии в парламента разбират, че има приоритети, които надхвърлят партийния интерес и популизма – като присъединяването на България към еврозоната и изпълнението на международните ангажименти.
Вота на недоверие подкрепиха 72 депутати. „Против“ него бяха 130. Нито един народен представител не се въздържа. Той беше внесен на 10 април от парламентарната група „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) с подписите и на „Възраждане“, и на „Величие“.
В подкрепа на вота гласуваха парламентарните групи на „Възраждане“, „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие“. Против бяха от ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“ (ИТН). Парламентарната група на „Продължаваме промяната-Демократична България“ не участва в гласуването, както при първия вот на недоверие.
Дебатите вчера продължиха повече от четири часа. Според правилника за работа на парламента гласуването е не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията.
С оглед на това, че по-рано днес от „Величие“ заплашиха след две седмици отново да внесат вот на недоверие е крайно време депутатите да се замислят за промяна в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (който има силата на закон). Необходимо е въвеждането на по-разумни срокове и ограничения – например да не се допуска внасянето на вот на недоверие толкова често, да се ограничи броят на формалните и неоснователни питания към министри. Така ще се опази и времето на парламента, и възможността министрите да си вършат работата.
Такъв подход не е най-либералното или демократично звучащо решение, но в контекста на системна злоупотреба с парламентарни механизми, то може да се окаже единственият начин да се възстанови нормалността в политическия процес.
Защото времето на депутатите е скъпо, понеже се заплаща от данъкоплатците, а фактът, че не работят и не приемат законни излиза дори още по-скъпо.