Начало Свят Поляци дойдоха във Варшава от цялата страна, за да участват в шествия...

Поляци дойдоха във Варшава от цялата страна, за да участват в шествия в подкрепа на двамата кандидат-президенти

29
Поляци дойдоха във Варшава от цялата страна, за да участват в шествия в подкрепа на двамата кандидат-президенти

Днес поляци от различни региони на страната се събраха в Варшава, столицата на Полша, за да участват в две шествия в подкрепа на двамата кандидат-президенти за балотажа на 1 юни, съобщава Асошиейтед прес.

Едното шествие се води от кмета на Варшава Рафал Тшасковски, либерал, който се застъпва за правото на аборт и правата на ЛГБТ+ общността. Той е близък политически партньор на премиера Доналд Туск и е подкрепян от проевропейската „Гражданска коалиция“, управляваща страната от края на 2023 година.

Тшасковски участва и в изборите през 2020 г., когато загуби с малка разлика от действащия президент Анджей Дуда, чиито два мандата изтичат това лято.

Негов противник е Карол Навроцки, консервативен историк, който получава подкрепа от националистическата дясна партия „Право и справедливост“, управлявала страната от 2015 до 2023 г. Навроцки ръководи „Института за национална памет“, известен със свои националистически исторически интерпретации по време на управлението на партията, отбелязва АП.

Наскоро Белият дом публикува снимки от срещата между Навроцки и президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет, което представлява индиректна, но очевидна подкрепа от страна на Тръмп.

Също така се появиха слухове, че Навроцки е подвел възрастен човек и е завзел неговия апартамент, но поддръжниците му на шествието в Варшава изразиха недоверие към тези обвинения.

Много от участниците в шествията пристигнаха от различни части на страната, не само за да подкрепят конкретен кандидат, но и за да изразят своите виждания за бъдещето на Полша, с население от около 38 милиона души.

„Помислете как честността трябва да бъде на първо място. Как непоквареността трябва да преобладава. Как справедливостта трябва да царува“, каза Тшасковски на своите поддръжници в началото на шествието. „Тези избори са изключително важни. Имаме само няколко дни. Нуждаем се от пълна решителност и всеки глас е значим“, добави той.

На първия тур на президентските избори на 18 май, 13 кандидати се състезаваха, а Тшасковски и Навроцки заеха първите две места. Според последните данни, двамата имат равни шансове според социологическите проучвания, което затруднява предвижданията относно изборния резултат.

И двамата кандидати сега се опитват да привлекат избиратели, които подкрепяха десния либертарианец Славомир Менцен, получил около 15% на първия тур. Менцен, известен със своята националистическа риторика и про пазарни възгледи, имаше силна присъствие в „Тик Ток“ и спечели 35% от гласовете на младежите между 18 и 29 години, според данни на „Ипсос“.

Поддръжниците на Навроцки споделиха пред Асошиейтед прес, че той олицетворява консервативните и патриотични ценности, с които са свикнали. Те се противопоставят на абортите и правата на ЛГБТ+ общността, смятайки, че Навроцки, подобно на Тръмп, ще възвърне така наречената „нормалност“.

От своя страна, привържениците на Тшасковски твърдят, че техният кандидат по-добре ще защити интересите на Полша чрез укрепване на връзките с европейските партньори, като Франция и Германия. Те подчертават, че тези съюзни отношения са от жизненоважно значение за националната сигурност, особено предвид конфликта в Украйна и опасенията, че при успех на Русия може да последват опити за възстановяване на контрол над части от Централна и Източна Европа.

По време на осемгодишното управление на „Право и справедливост“, Европейският съюз обвини партията в подкопаване на демократичните принципи, особено по отношение на независимостта на съдилищата и свободата на медиите.

Тшасковски обеща да подкрепи усилията на Туск за възстановяване на независимостта на полската съдебна система, която е възпрепятствана от консервативния президент Дуда.

Новоизбраният румънски президент Никушор Дан, центрист, който спечели изборите срещу крайнодесен кандидат, също посети Варшава, където се срещна с Туск и се включи в шествието с Навроцки.

Докато „Право и справедливост“ трансформира държавните медии в средства за политическа пропаганда, сега критиците на правителството на Туск твърдят, че и то е политизирало общественото радио и телевизия, макар и по по-незабележим начин.