Начало Водещи Полярно сияние завладя небето над България

Полярно сияние завладя небето над България

44
Полярно сияние
Полярно сияние озари небето на север над България в първите часове на 11 октомври 2024 г. Кадрите са заснети над Астрономическа обсерватория Белоградчик. Снимка: Пенчо Маркишки/БТА

Полярно сияние озари небето над България в първите часове на 11 октомври, петък, съобщи за БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра „Астрономия” на Физическия факултет на СУ „СВ.Климент Охридски”.

Червени, розови, сини и зелени багри красяха небето у нас и по света през изминалата нощ. Изумителната гледка можеше да се наблюдава от бреговете на САЩ и Великобритания много по-на юг от обичайното. Известно също като полярно сияние, светлините се появяват, когато заредени частици от слънцето се сблъскат с молекули в горната атмосфера на Земята. Причината е, че колкото по-силна е слънчевата буря, толкова по-на юг може да се види северното сияние. Небето беше осветено с изумителни цветове заради феномена.

„Небето над северния хоризонт засвети в червен цвят, малко трудно забележим с невъоръжено око, който обаче на фотографии, заснети дори с телефон, се регистрираше достатъчно ясно”, уточни физикът.

Той е заснел явлението от Астрономическата обсерватория в Белоградчик след полунощ, в първите часове на деня.

Явлението полярно сияние можеше да се наблюдава от по-неосветени райони, след като облаците над някои части на страната се разсеяха в първите часове на нощта, посочи Маркишки.

Сиянието е резултат от силна геомагнитна буря. В предходните два дни специалисти, проследяващи слънчевата активност, прогнозираха, че в късните часове на 10 октомври, в нощта срещу 11 октомври, както и през деня на същата дата, т.нар. Kp-индекс, който характеризира смутеността на земната магнитосфера, ще достигне стойност 8. На практика това означава силна геомагнитна буря, посочи Маркишки.

Още новини от деня – четете тук