Начало Водещи „Политико“: Путин нападна цяла Европа с туитове

„Политико“: Путин нападна цяла Европа с туитове

54
Владимир Путин

Всички знаем, че руският президент Владимир Путин нахлу в Украйна с танкове през 2022 г. Но малцина осъзнават, че през 2024 г. той нахлу в Румъния — но този път с туитове.

И в двата случая, поне засега, той се провали. Но агресията на Путин е насочена към Америка и всички нейни съюзници. Той харчи милиони долари, заливайки европейските избиратели с манипулативни кампании в социалните мрежи и масова дезинформация. Това е нов вид война срещу демокрацията, при която няма нужда да се разполагат танкове в столиците.

Постоянно променящата се стратегия на Путин е резултат от провалената му военна кампания за превземане на Киев и унищожаване на украинската демокрация. Той се сблъска с непоклатимата устойчивост на Украйна и в резултат започна да прилага дългогодишна руска (и съветска) тактика — да разрушава западните демокрации отвътре чрез подкрепа и изграждане на про-путински политически кандидати. TikTok, Telegram и други социални мрежи сега се използват като оръжия в този нов вид война.

Като се вземат предвид корените му в КГБ, руският президент добре осъзнава, че общественото мнение може да бъде манипулирано и формирано от политически проксита и пропаганда. Достатъчно е само да се разгледат последните президентски избори в Румъния, за да се потвърди тази зловеща истина.

През 2024 г. Путин похарчи милиони, за да помогне на про-руски кандидат да спечели президентските избори в Румъния. Методът му: инфилтрация на изборите, подкрепа за авторитарни кандидати и манипулиране на дигиталните платформи, за да се изкриви общественото възприятие. Така руският лидер изстреля само за две седмици Калин Джорджеску от пълна неизвестност до спечелването на 21% от гласовете, оставяйки останалите 15 кандидати в шок.

В разрез със здравия разум, с реалността, а и с румънското законодателство, Джорджеску твърдеше, че нито е събирал дарения за кампанията си, нито е правил каквито и да било разходи. Вместо това, зад него стоеше зловреден благодетел — Путин.

„Блицкригът“ в социалните медии се състоеше от „дезинформация“ и много милионна ленинска по мащаб атака срещу демокрацията в Румъния. Дизайнът на операцията включваше и подкопаване на интересите за сигурност на САЩ, НАТО и ЕС. И само навременната намеса на румънските и западните разузнавателни служби разкри тази скрита инвазия в изборния процес на страната.

Позовавайки се на сериозни нарушения на изборния закон и чужда намеса, Конституционният съд на страната анулира първия тур на изборите и нареди повторно гласуване. Когато се проведе вторият тур, избирателната активност скочи от обичайните 51% на близо 65%, като румънците отговориха на кризата с яснота и смелост. Те отхвърлиха кандидата на Путин и избраха демократичния, евроатлантически път с убедителна разлика — 54% срещу 46%.

Макар опитът на Путин в Румъния в крайна сметка да се провали с гръм и трясък,  можеха да бъдат нанесени непоправими щети. За щастие, демократичните институции и гласове в страната отказаха да се поддадат на последните му тактики. Призоваваме и други да издигнат гласове срещу опитите на Путин да обезглави демокрацията чрез изборните урни.

Румънците поеха отговорност за собственото си бъдеще и избраха свободата и просперитета пред путинизма. След победата на Никушор Дан на президентските избори, американският президент Доналд Тръмп увери румънците, че ще „засили връзките с Румъния, ще подкрепи военното партньорство и ще защитава икономическите и стратегически интереси на Америка в чужбина.“

За съжаление, все още твърде много хора се умилкват около Путин, подкрепят неговите про-руски кандидати и подкопават сигур, Марио Науфал, беше в Москва през май, а бащата на Илон Мъск и скандалните американски десни коментатори Джаксън Хинкъл и Алекс Джоунс присъстваха на форума „Бъдеще 2050“ в Москва през юни. Сред говорителите на форума бяха множество съюзници на Путин: десният руски философ Александър Дугин, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков и бившият президент Дмитрий Медведев.

Битката за Румъния беше спечелена, но войната на Путин срещу демокрацията продължава. Кой е следващият в списъка му? Есенните избори в Молдова, Естония, Грузия, Нидерландия, Чехия и други европейски страни? Но преди неговата пропаганда да пусне корени, е наложително да се противодейства на нарушаването на изборните закони.

Борбата за демокрация вече се пренесе в киберпространството, където тактиките на Путин за инвазия трябва да бъдат осуетени, така както бяха на бойното поле. Новото бойно поле е онлайн, а залогът е демократичният суверенитет.

Урокът от Румъния е ясен: най-добрата защита срещу пропагандата е истината — и куражът да я изречеш.

*Текстът е публикуван в „Политико„. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук