Начало Интервю Полина Стойкова за ДЕБАТИ: Приблизително с 50% са се повишили цените на...

Полина Стойкова за ДЕБАТИ: Приблизително с 50% са се повишили цените на имотите от 2020 г. насам

49
Полина Стойкова
Кадър: БНТ

Полина Стойкова е изпълнителен директор и съсобственик на BULGARIAN PROPERTIES. С над 20 години опит, тя е един от най-уважаваните експерти в областта на недвижимите имоти в България. Присъства често в медиите с коментари относно актуалните тенденции и прогнози за развитието на имотния пазар, а анализите на BULGARIAN PROPERTIES са високо ценени и се следят с интерес от всички пазарни участници. Тя е магистър по „Стратегическо управление“ и по „Икономика и право“ от Стопански факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. От 2012 г. е професионален член на Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) със специализация в имотните изследвания. Преминала редица курсове на обучение в областта на международния бизнес и мениджмънт и междукултурното лидерство. Автор е на първите научни публикации за имотния пазар в България и е създател на пазарните индекси PSPI.

– Г-жо Стойкова, преди гласуването за окончателното приемане на България в еврозоната, как се движеше имотът на пазари у нас и как това решение отразява като цяло на имотния пазар в страната?

– От началото на годината имаме много активен имотен пазар, с нарастване на обемите от сделки спрямо миналата година, а също и на цените. Това нарастване на цените на места достига до 20 процента – това са някои от големите градове като София и Варна например.

Така че тази година е върхова след ковид пандемията – има пикови нива на сделките в цялата страна. Част от причината за това е, че се очакваше решението за влизането ни в еврозоната и много страхове покрай това, които мисля, че вече част от тях трябва да отпаднат. Като например при какъв курс ще става обменът на лева в евро.

Мисля, че с взимането на решението и последвалото говорене по темата, се постига все по-успокояващ ефект върху хората и пазара, все повече хора намират отговори и спекулациите и подхранването на страховете ще отшумят.

Наистина този процес има влияние, приемането ни в еврозоната се очаква от няколко години и това като цяло се отразяваше на пазара, но смятам, че сега нещата ще се успокоят. Още повече, че пазарът на имоти е в евро от 20 години насам.

– Единствено тази тема ли е факторът, който води до това повишаване на броя на сделките?

– Това е един от факторите, но много по-съществено влияние оказват ниските лихви по кредитите, които все още имаме, а също и продължаващият ръст на доходите, на икономическата активност. Общо погледнато всички фактори влияят в тази посока, но може би малко по-нервен беше пазарът покрай еврото и това, че много собственици на имоти изчакваха и не пускаха имотите си на пазара. Това доведе до едно по-ограничено предлагане, което още повече поддържа темп на цените.

Но вече виждаме, че това започна да се урегулира като процес – хората вече пускат имотите си за продажба, цените са високи, за тях е благоприятно да продават.

– Може би е важно да отбележим, че ако сега има се наблюдава ръст в цените, то това е тенденция на пазара от няколко години…

– След пандемията насам цените непрекъснато растат. Приблизително с 50% са се повишили от 2020 година насам. Пазарът спря само за два месеца покрай пълното затваряне през март, април и май 2020 година и след това започна да върви само нагоре.

Той не беше спрян нито от войната в Украйна, нито от инфлацията. Не е само еврото, което стимулира пазара.

– БНБ въведе все пак рестрикции по отношение на кредитирането. Това как се отрази на пазара?

– Ние виждаме, че има ръст на кредитирането от над 20 процента тази година. БНБ казаха, че тези мерки са неутрални, те не целят да намалят кредитирането, а по-скоро да го регламентират по-добре, а може би и с оглед на това, че и ЕЦБ ще следи процесите в бъдеще.

– В София ли остават най-търсените имоти?

– София е най-големият пазар. Но има интерес и във всички големи градове – и Варна, и Пловдив, и Бургас имат много активен пазар. Всеки областен град си има имотен пазар, който се развива, цените растат, може би средно с 15% за първото полугодие.

Тези тенденции, които ги виждаме в София, те се разпростират в цялата страна.

– Какъв е профилът на купувачите – основно хора, които имат нужда от жилище или такива, които купуват с цел инвестиция?

– И двете групи ги има. Хората, които търсят собствено жилище, са подпомогнати и от кредитите, а пък тези, които търсят да вложат и да са предпазят от рискове, те са активни също. Има и групи хора, които се научиха да купуват и да продават с печалба, което е логично с оглед развитието на пазара.

Единствено може би чужденците липсват и не са толкова активни. С приемането ни в Шенген, а сега и в еврозоната и тук ще има някакво развитие, но тепърва ще видим.

– Следващата година ще продължи ли тенденцията на покачването на броя на сделките и на цените?

– През следващата година ръстът ще продължи, той няма как да отшуми бързо. Ако случващото се в момента е ускоряване на пазара, можем най-много да очакваме леко забавяне в рамките на около 10 процента в първото полугодие на другата година. Но все още е рано да се предвиди как ще протече този процес.